W jakim celu wykonujemy badania podłoża przed budową dróg?

Branża budowlana
szerokie-ramy
W jakim celu wykonujemy badania podłoża przed budową dróg?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa nowej drogi to bardzo odpowiedzialne zadanie, zwłaszcza gdy mowa o szosach o dużej prędkości. Są to między innymi drogi ekspresowe i autostrady, których w Polsce wciąż brakuje i przez cały czas budowane są nowe. Zanim jednak taka droga może powstać, konieczne jest przeprowadzenie bardzo szeroko zakrojonych badań gruntu. Ma to bardzo wiele zalet, które w przyszłości mogą okazać się kluczowymi. Przede wszystkim mają one znaczenie dla trwałości drogi i jej odporności na przeciążenia w trakcie eksploatacji.

Stabilna podbudowa

Zanim zostanie wylany asfalt, konieczne jest ułożenie podbudowy pod nową drogę. To od jej jakości będzie zależeć wytrzymałość oraz trwałość samej szosy. Podbudowy różnią się od siebie w zależności od tego, na jakim podłożu droga ma być wykonana. Dlatego też konieczne jest wykonanie szeroko zakrojonych badań podłoża, zanim budowa drogi w ogóle będzie mogła się rozpocząć. Firmy między innymi takie jak https://foreq.pl/ świadczą usługi wykonywania badań tego typu.

Nośność drogi

Konstruując drogę konieczne jest sprawdzenie jak dużą masę wytrzyma dane podłoże. Jeżeli nośność jest zbyt mała, może to doprowadzić do szybkiego popękanego asfaltu i pojawienia się głębokich kolein. Właśnie z tego powodu, jeżeli grunt nie jest w stanie przyjąć wystarczająco wysokiego obciążenia, trzeba zastosować wzmocnioną podbudowę, albo też w ogóle poprowadzić drogę inną trasą. Właśnie dlatego badania podłoża są tak ważne, jeżeli zależy nam na zbudowaniu drogi trwałej, a także będącej w stanie przyjąć na siebie odpowiednio wysokie obciążenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie suplementy diety stosować, żeby uchronić się przed żylakami?
Jakie suplementy diety stosować, żeby uchronić się przed żylakami?
Problemy z krążeniem stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet i życia człowieka. Nadciśnienie, miażdżyca, czy uporczywe żylaki to […]
Polecamy