Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Medycyna
szerokie-ramy
Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zwyrodnienie kręgosłupa to bolesna przypadłość, która często dotyka starsze osoby. Problemy pojawiają się najczęściej z odcinkiem szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Na szczęście ból i postępowanie choroby można zahamować, gdzie stosuje się specjalistyczne leczenie. Czym jest zwyrodnienie kręgosłupa i jak sobie z nim radzić? 

Przyczyny i objawy zwyrodnienia kręgosłupa

Przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa jest zużycie i deformacja krążków międzykręgowych oraz stawów. Dochodzi przez to do zniszczenia chrząstki stawowej oraz zniekształceń. Pojawiają się również osteofity, czyli wyrośla zwężające kanał kręgowy. Wszystko powiązane jest z bolesnymi stanami zapalnymi. Kręgosłup ulega destabilizacji najczęściej przy odcinku szyjnym albo lędźwiowym. Problemy te uaktywniają się najczęściej po 60 roku życia, choć zdarzają się też wcześniejsze przypadki. 

Jak leczyć zwyrodnienie kręgosłupa? 

Przy zwyrodnieniu kręgosłupa zalecana jest rehabilitacja, gdzie wykorzystuje się właściwości laserów albo pola magnetycznego. W tym drugim przypadku wykorzystywana też magnetoterapia w domu jest możliwa dzięki urządzeniom stacjonarnym, które przykłada się do bolących miejsc. Przyspieszają one zrastanie kości oraz gojenie ran. Przydatne są też leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, najczęściej w formie tabletek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakimi składnikami wspomóc swoje ciało od środka?
Jakimi składnikami wspomóc swoje ciało od środka?
Zdrowa, zbilansowana dieta powinna dostarczać nam wszystkich składników odżywczych. Niestety w dzisiejszych, zabieganych czasach mało kto ma możliwość oraz czas […]
Polecamy