5 rzeczy, które warto wiedzieć o stolicy Polski

Life & Style
szerokie-ramy
5 rzeczy, które warto wiedzieć o stolicy Polski
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Warszawa była Paryżem Północy
W ramach ciekawostek o Warszawie trzeba wspomnieć jak nazywano ją w czasach międzywojennych. Wtedy to liczne kulturalne imprezy i nowoczesne jak na tamte lata budownictwo sprawiło, że zaczęto porównywać stolicę Polski z Paryżem.

Została prawie w całości zniszczona

To najsmutniejsza karta w historii tego miasta. Po upadku Powstania Warszawskiego było ono doszczętnie zniszczone. Niemcy nie oszczędzali nawet zabytków, a kiedy Powstanie zmierzało do końca – wydali nakaz wysadzenia wszystkich budynków. Na szczęście część z nich ocalała, a powojenna odbudowa sprawiła, że dziś świecą one pełnią blasku.

Miała nie być stolicą

W wyniku wydarzeń z drugiej Wojny Światowej rząd PRL-u zastanawiał się nawet, czy nie przenieść stolicy do Łodzi. Robotnicze miasto wydawało się dobrym miejscem do tego, by zrobić z niego nie tylko geograficzne, ale też polityczne centrum Polski. Na szczęście władze odeszły od tego pomysłu i zdecydowały się dać szansę Warszawie. Formalnie jednak została zapisana jako stolica dopiero w 1952 roku.

Długo nie było tam metra

W Warszawie bardzo długo nie ukończono budowy ani jednej linii metra. Pierwszą z nich otwarto dopiero w 1995 roku. Sprawiło to, że do tego czasu była ona miastem z największą liczbą mieszkańców w Europie, które jeszcze nie posiadało takiego udogodnienia.

Wspaniale się rozwinęła

Po upadku PRL-u, a zwłaszcza na początku XXI wieku miasto rozwinęło się jeszcze bardziej. Dzisiaj znajduje się w nim Stadion Narodowy, a wizytówką centrum są nowoczesne drapacze chmur.
Jak widać, Warszawa to wyjątkowe miasto na mapie Polski, pełne wspaniałej historii, o której dokładniejsze informacje są dostępna na http://kurier-warszawski.pl/category/historia-miasta/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety posiadania ogrodu zimowego
Zalety posiadania ogrodu zimowego
Ogrody zimowe w dawny czasach budowane były przy rezydencjach, w parkach oraz w ogrodach pałacowych. Były to miejsca spotkań towarzyskich, […]
Polecamy