Co warto wiedzieć przed przyjęciem spadku po zmarłym?

Life & Style
szerokie-ramy
Co warto wiedzieć przed przyjęciem spadku po zmarłym?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Śmierć bliskiej osoby zawsze wiąże się ze smutkiem, który jednak trzeba przezwyciężyć. Często bowiem następstwem odejścia członka rodziny jest otrzymanie spadku, a tym należy się właściwie zająć. Mowa nie tylko o rozsądnym zarządzaniu przekazanymi dobrami materialnymi w późniejszym czasie, ale też odpowiednim podejściu do sprawy zaraz po dokonaniu się woli zmarłego. Przed przyjęciem spadku warto dokładnie zapoznać się z tym, jak brzmiał testament oraz co wchodziło w jego zakres. Oprócz tego istotne są kwestie prawne, które regulują m.in. to, w jakim czasie po śmierci następuje przejęcie spadku. Co dokładnie należy wiedzieć przed przyjęciem spadku?

Przyjęcie spadku po bliskim – o czym pamiętać?

Według prawa spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, czyli wtedy, gdy umiera spadkodawca. Zgodnie z jego mocą nabywa on wszelkie dobra materialne, ale niestety również długi i zobowiązania finansowe osoby zmarłej. Przed przyjęciem spadku warto więc dowiedzieć się, ile wynosiły ewentualne długi, a ponadto zastanowić się, w jakiej formie przyjąć to, co zostało zapisane. Funkcjonują dwie, a mianowicie przyjęcie proste oraz z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszym przypadku spadkobierca odpowiada za wszystkie długi zmarłej osoby bez względu na ich wysokość oraz wartość przekazanego majątku. W drugim natomiast odpowiedzialność spadkobiercy zostaje ograniczona tylko do wartości otrzymanego spadku. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć porady u adwokatów pracujących w profesjonalnych kancelariach takich jak chociażby w tej ze strony https://konsorcjumadwokatow.com/adwokat-mogilno/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega przezwajanie silników?
Na czym polega przezwajanie silników?
Urządzenia wyposażone w silniki elektryczne są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Ich podstawową zaletą jest duża wydajność oraz sprawność […]
Polecamy