Stolarstwo to dziedzina wymagająca ogromnej precyzji, a także dużej cierpliwości. Aby zwiększyć dokładność w zakresie obrabiania drewna i usprawnić cały ten proces, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia – zarówno ręczne, jak i elektryczne. Podstawą jest oczywiście funkcjonalna piła stołowa i zestaw dłut, ale oprócz tych elementów warto też posiadać szereg innych przydatnych rozwiązań. Zostaną one wymienione i pokrótce omówione w dalszej części artykułu.
W każdym zakładzie stolarskim powinny się znaleźć przede wszystkim takie narzędzia, jak dobrej jakości piły do cięcia drewna – nie tylko stołowa, ale też płatnica, otwornica, grzbietnica i włośnica (najlepiej z drobnymi ząbkami).Nie obejdzie się także bez wyrzynarki do wycinania profili oraz ręcznej pilarki elektrycznej, umożliwiającej wyjątkowo precyzyjne cięcie o zróżnicowanej głębokości. Do tworzenia od podstaw mebli i obrabiania innych elementów z drewna przydadzą się ponadto różnorodne dłuta, tarniki, pilniki, imadła, kątowniki nastawne, szlifierki, frezarki, ośniki do usuwania kory (ewentualnie nadawania pożądanego kształtu), siekiery, wiertarko-wkrętarki do wywiercania otworów i wkręcania śrub oraz klamry ciesielskie do unieruchamiania drewna w trakcie jego obróbki.
Oprócz tego każdy profesjonalny zakład obowiązkowo musi być wyposażony w strugi i heble (np. zdzieraki, gładziki, krzywaki, drapaki), pozwalające zarówno usunąć zbędną warstwę materiału, jak i wygładzić drewno, zaokrąglić poszczególne krawędzie czy wykonać stosowne wyżłobienia. Inne niezbędne maszyny to m.in. tokarki, szczotkarki, grubościówki i okleiniarki. Większość wymienionych urządzeń znajdziemy w ofercie tej konkretnej firmy: http://km-maszyny.pl/maszyny-do-drewna.