Podstawą funkcjonowania każdej firmy są zaangażowani i zmotywowani pracownicy. Za swoją pracę muszą otrzymywać wynagrodzenie, które powinno być właściwie dopasowane do umiejętności i wykonywanych czynności. W zatrzymaniu pracowników pomóc mogą rozmaite systemy motywacyjne, które sprawią, że będą oni zadowoleni z miejsca pracy i nie będą myśleli o jego opuszczeniu.
Na wynagrodzenie pracowników wpływa szereg czynników, które zależne są od indywidualnej polityki płacowej konkretnej firmy. Istnieją trzy rodzaje wynagrodzeń: wynikowy, czasowy i mieszany. Sposób wynikowy polega na tym, że pracodawca uzależnia wypłacaną kwotę od wartości wykonywanej pracy. Może być to system akordowy, który zależy od konkretnych wyników oraz prowizyjny, polegający na ustaleniu wynagrodzenia na podstawie zawartych transakcji. Wynagrodzenie czasowe to najczęściej stosowana metoda. W jej przypadku pracodawca z góry określa wysokość wypłaty, która będzie wypłacana za konkretny czas wykonywania pracy.
Często wykorzystywany jest także sposób mieszany. Niektóre jego składniki są stałe, a pozostałe zmienne. Jest to metoda, która sprawia, że motywacja pracownicza jest na najwyższym poziomie, ponieważ wykonując dodatkowe obowiązki czy osiągając wysokie wyniki może on otrzymać wyższe wynagrodzenie w postaci np. premii. Jest to świetna motywacja do większego zaangażowania, która skutecznie nakłania do bardziej wydajnego wykonywania zadań. Wybór odpowiedniego systemu wynagrodzeń zależy od profilu firmy i preferencji pracodawcy.