Niedoczynność tarczycy – jakie objawy psychiczne?

Medycyna
szerokie-ramy
Niedoczynność tarczycy – jakie objawy psychiczne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości pewnych hormonów, które kontrolują metabolizm organizmu. Może to powodować szereg objawów, w tym zmęczenie, przyrost wagi, depresję i utratę pamięci.

Niedoczynność tarczycy jest bardziej powszechna u kobiet niż u mężczyzn. Jest też bardziej prawdopodobne, że dotknie ludzi starszych. Ale może pojawić się w każdym wieku, nawet w dzieciństwie.

Stan ten może rozwijać się stopniowo lub pojawić się nagle. W niektórych przypadkach ludzie nie wiedzą, że mają niedoczynność tarczycy, dopóki nie zostanie zdiagnozowana inna choroba lub nie wystąpią objawy, takie jak ogromne zmęczenie.

Świadczących o niedoczynności tarczycy objawów psychicznych można wyróżnić bardzo wiele. Obejmują one:

Zmęczenie 

Możesz czuć się zmęczona przez cały czas lub mieć trudności ze wstaniem z łóżka rano. Możesz mieć również problemy z koncentracją i znalezieniem energii do wykonywania codziennych zadań, takich jak praca lub załatwianie spraw.

Utrata pamięci i mgła mózgowa 

Możesz mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zwłaszcza jeśli jesteś starszą osobą dorosłą z niedoczynnością tarczycy, która od lat doświadcza innych problemów poznawczych (na przykład choroby Alzheimera).

Depresja lub zaburzenia lękowe

Objawy obejmują obniżony nastrój, który nie ustępuje po kilku dniach, uczucie rozdrażnienia lub niepokoju przez cały czas, bóle głowy i trudności ze snem w nocy, ponieważ ciągle myślisz o swoich problemach w ciągu dnia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?
Czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?
Notoryczna walka z nadwagą to problem wielu Polaków. Różnego rodzaju diety, suplementy, głodówki, ćwiczenia fizyczne, sauna, to tylko niektóre ze […]
Polecamy