W jakie obuwie powinni być zaopatrzeni pracownicy w zakładach przemysłowych?

Podstawą bezpieczeństwa i higieny pracy w każdym zakładzie produkcyjnym jest dbałość o odpowiednią odzież ochronną dla pracowników. Każdy pracodawca powinien zapewnić wszystkim pracownikom dostęp do odpowiednich produktów, które mają na celu zapewnienie im optymalnych warunków termicznych i zabezpieczenie przed ewentualnymi urazami wynikającymi z zagrożeń na danym stanowisku. Podstawą jest strój ochronny oraz buty. W jaki sposób dobrać rodzaj obuwia do wykonywanej pracy? 

Obuwie robocze – zastosowanie 

Obuwie robocze pełni bardzo ważną funkcję ochronną. Na rynku jest wiele firm, oferujących tego typu asortyment. Jedna z nich dostępna jest pod adresem https://bhp-serwis13.pl/168-ochrona-nog. Specjalizują się oni specjalistyczną odzieżą, obuwiem czy dodatkami do pracy na budowie i w zakładach przemysłowych. Jeśli chodzi o buty, to dostępne są różne rodzaje, modele i rozmiary. Najważniejszym zadaniem jest jednak ochrona. W zależności od panujących w zakładzie warunków termicznych, buty powinny być również dostosowane do stanowiska i wykonywanych obowiązków. 

Ważny jest również aspekt wilgotności. Zdarza się, że w niektórych zakładach podłoga jest bardzo często polewana wodą. Warto wtedy zaopatrzyć pracowników w obuwie wodoodporne – a więc sprawdzą się wówczas buty gumowe. Na rynku znajdują się również trzewiki, które sprawdzą się w przypadku zagrożeń ze strony ciężkich sprzętów, a dokładniej mówiąc, ich upadku na nasze stopy. Oczywiście zapobieganie takim sytuacjom to podstawa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie zabezpieczenia pracowników przed taką ewentualnością. W warunkach cieplejszych sprawdzą się również sandały ochronne. W zakładach produkcji artykułów spożywczych i kosmetyków wykorzystuje się ponadto klapki lub drewniaki ochronne. 

Dodaj komentarz