Z jakich materiałów szyje się firany?

Ogród i dom
szerokie-ramy
Z jakich materiałów szyje się firany?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Firana to bardzo ważny element wystroju wnętrz, dlatego o jej wyborze nie może decydować jedynie kolor, wzór czy styl pomieszczenia, ale przede wszystkim materiał, z którego została wykonana. Odpowiada on bowiem m.in. za to, jak ułoży się ona na oknie, ile światła wpuści do wnętrza i czy będzie wymagała regularnego prasowania. Z jakich zatem materiałów najczęściej szyje się firany?

Żakardy, woale i inne cuda

Najchętniej wybierane przez klientów są firany żakardowe, które słyną z trwałości i bogatego wzornictwa. W zależności od składu materiału i wielkości oczek, idealnie nadają się do prawie każdego wnętrza. Żakard jest zazwyczaj produkowany z poliestrowych nici, dzięki którym tkanina nabiera połysku i wspaniale mieni się w świetle. Materiał ten charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością światła i jego rozpraszaniem, dlatego wyroby z niego wykonane są często wieszane w ciemnych pomieszczeniach. Popularne są również firany z woalu, tkaniny o mocnym skręcie, wykonanej z włókien sztucznych z domieszką bawełny. Tego typu produkty nie są zbyt przejrzyste i z tego względu świetnie sprawdzą się w mocno oświetlonych wnętrzach. Warto też podkreślić, że woal znakomicie się układa i jest dostępny w zróżnicowanej kolorystyce oraz z różnymi dekoracyjnymi zdobieniami. Nieco mniej znane są firany z organzy, powstającej z jedwabiu, nylonu, poliestru albo bawełny. Główne cechy tego materiału to przejrzystość i lekkość – dzięki temu produkty z niego wykonane nadają się świetnie do zaciemnionych pomieszczeń, tworząc w nich delikatną słoneczną poświatę. Na uwagę zasługują ponadto firany z tiulu, ażurowego materiału wykonanego z jedwabiu albo bawełny. Pozwala on dobrze nasłonecznić wnętrze, bo jest dostatecznie przejrzysty. Na https://tendina.pl/ można znaleźć firany stworzone z wielu tych materiałów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto sadzić jodłę kaukaską w ogrodzie?
Czy warto sadzić jodłę kaukaską w ogrodzie?
Choinki szczególnie kojarzą się wszystkim ze świętami bożonarodzeniowymi. To wyjątkowa roślina, która raz w roku staje w centrum domostwa, by […]
Polecamy