Zużyte baterie a środowisko

W ostatnich latach zdecydowanie rośnie świadomość konsumentów co do potrzeby utylizowania zużytych baterii. I o ile jeszcze kilka lat temu większości z nas było łatwiej wyrzucić baterie do kosza, a świadomość szkód wyrządzanych środowisku była niewielka, o tyle dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Co robić ze zużytymi i niefunkcjonalnymi bateriami?

W większości miast na terenie Polski można bez większego problemu znaleźć punkty selektywnej zbiórki zużytych baterii. Do prowadzenia takich punktów zobowiązani są ustawowo przedsiębiorcy i wielu z nich, nawet jeśli nie ma własnego punktu zbiórki baterii, to zlecają to zadanie firmom zewnętrznym. Do punktu może być oddana zarówno bateria do laptopa LG, baterie klasyczne typu paluszki, prostokąty, ale i szereg specjalistycznych baterii mniejszego i większego rozmiaru.

Baterie z ogniwami ekologicznymi

Świadomi konsumenci, którzy używają różnych baterii do posiadanych urządzeń elektronicznych, mogą również wspierać środowisko wybierając tzw. baterie ekologiczne.

Przykładowo do laptopów: https://przenosne.pl/pol_m_Baterie_Baterie-do-laptopow_Apple-262.html są to specjalne baterie posiadające wysokiej klasy ogniwa ekologiczne. Na przykład ogniwo litowo-jonowe klasy A ma o wiele dłuższą żywotność, dzięki czemu jej zużycie nie następuje szybko i nie ma potrzeby częstych wymian baterii. Dodatkowo, producent współpracuje tu z różnymi organizacjami, które wspierają i prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Nie szkodzić środowisku można zarówno kupując odpowiednie baterie, jak też zwracając je po zużyciu do odpowiedniego punktu odbioru zużytych baterii.

Dodaj komentarz

dziewiętnaście − 17 =