Amatorskie drukarki 3D – najlepszy wybór dla początkujących

Technologia
szerokie-ramy
Amatorskie drukarki 3D – najlepszy wybór dla początkujących
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drukowanie w trójwymiarze ma szerokie zastosowanie w przemyśle, motoryzacji, budownictwie, a nawet medycynie. Rynek amatorskich urządzeń również rośnie w siłę. Każdego roku powstają nowe firmy oferujące zarówno profesjonalne, jak i amatorskie drukarki 3D. Czym różnią się od siebie te wersje? Przede wszystkim wydajnością, precyzyjnością wydruków i oczywiście ceną. Początkujący entuzjaści druku w trójwymiarze wcale nie muszą wydawać dużych środków na sprzęt. Okazuje się, że podstawowe modele oraz ich eksploatacja wiążą się ze stosunkowo niewielkimi kosztami. Jaka drukarka 3D na początek będzie najlepsza?

Drukarki 3D dla początkujących – najważniejsze informacje 

Amatorskie urządzenia przeważnie wykorzystują technikę FDM/FFM, która polega na obróbce materiału termoplastycznego. Na czym polega zasada działania drukarki 3D?

– Filament w formie żyłki jest dostarczany do głowicy drukującej, która jest odpowiedzialna za podgrzewanie materiału. Użytkownik indywidualnie ustawia tak zwaną zadaną temperaturę, dostosowując ją m.in. do rodzaju filamentu.

– W momencie, gdy materiał pod wpływem działania temperatury się upłynni, zaczyna on być rozprowadzany w osiach X i Y. Tworząc kolejne warstwy, jedna na drugiej, uzyskujemy efekt w postaci wydruku trójwymiarowego.

– W trakcie wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozdzielczość. Im jest ona wyższa, tym osiągniemy większą szczegółowość wydruków.

Amatorskie drukarki 3D wyróżniają się wysoką powtarzalnością, a także stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Z tego powodu idealnie nadają się do prototypowania, projektowania obudów urządzeń elektronicznych i innych czynności.

Czym jeszcze kierować się podczas wyboru konkretnego urządzenia?

Jaka drukarka 3D na początek będzie najlepszym wyborem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od oczekiwań użytkownika. Z pewnością warto odwiedzić kategorię „Drukarki 3D” w sklepie Botland. Niestety kupowanie najtańszych modeli z Azji Wschodniej nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na niską jakość wydruku i wspomnianą wcześniej rozdzielczość. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup urządzeń sprawdzonych producentów, którzy udostępniają szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów są oni w stanie błyskawicznie zareagować.

Amatorskie drukarki 3D – dla kogo?

Podstawowe urządzenia umożliwiające wydruk w trójwymiarze są przeznaczone m.in. dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w prototypowaniu. Amatorskie drukarki 3D są stosowane także przez młodzież np. do drukowania figurek. Należy jednak zaznaczyć, że ze sprzętu tego typu powinna korzystać osoba dorosła lub drukowanie powinno przebiegać pod jej nadzorem. Nie wolno również zapominać o środkach ochrony indywidualnej, w tym maskach i okularach. Ile kosztują amatorskie drukarki 3D?

– Cena podstawowych modeli zaczyna się od kilkuset złotych. Są to najprostsze urządzenia, które częściowo należy złożyć samodzielnie. Cały proces jest prosty i intuicyjny, a dzięki dołączonej instrukcji nie sposób się pomylić.

– W przedziale od 1000 do 2000 złotych znajdziemy znacznie więcej urządzeń, które wyróżniają się dobrą wydajnością i precyzją wydruku. Zdecydowana większość firm specjalizująca się w produkcji amatorskich drukarek ma w swojej ofercie egzemplarze w tej cenie.

– Kupno amatorskiej drukarki 3D w przedziale między 2000 a 3000 złotych zapewnia satysfakcjonującą wydajność i szczegółowość wydruków. Modele tego typu świetnie sprawdzą się w przypadku drukowania zabawek dla dzieci i obudów.

Zakup drukarki umożliwiającej wydruk trójwymiarowy może przerodzić się w hobby. Wykorzystanie drukarek 3D stale się poszerza, a ich użytkownicy tworzą społeczności, które dzielą się między sobą poradami, spostrzeżeniami i wspólnie rozwiązują problemy. Umiejętność projektowania wydruków 3D jest niezwykle przydatna, dlatego warto się jej nauczyć. Dobra wiadomość jest taka, że w internecie można znaleźć mnóstwo gotowych projektów, a także poradników, jak krok po kroku stworzyć własny projekt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lokalizacja, metraż, wyposażenie – na co zwracać uwagę przy wynajmie biura?
Lokalizacja, metraż, wyposażenie – na co zwracać uwagę przy wynajmie biura?
Założenie własnej firmy, jak i późniejsze kwestie z tym związane, to nie lada wyzwanie dla początkującego przedsiębiorcy. Zadbać należy o […]
Polecamy