Większość z nas przyzwyczajona jest do tradycyjnych farb i lakierów jednoskładnikowych. Ich użycie jest łatwe, wystarczy tylko otworzyć puszkę, dokładnie wymieszać, ewentualnie dodać rozpuszczalnik. Na rynku znajdziemy również farby dwuskładnikowe, które stosuje się do specjalnych zastosowań. W poniższym poradniku przedstawimy ich przykładowe zastosowania.
Nierzadko stajemy przed koniecznością zabezpieczenia jakiejś powierzchni przed korozją. Może to być na przykład podwozie auta, które ma dużą styczność z solą drogową, co bardzo szybko powoduje powstawanie rdzy. Aby temu zapobiec przyda się nam dwuskładnikowa farba epoksydowa, którą możemy nakładać natryskowo lub pędzlem. Oprócz faktu zapobiegania korozji, stanowi ona także doskonałą powierzchnię dla położenia np. lakieru bazowego. Można malować za jej pomocą nie tylko podwozie, ale również wszelkie inne elementy auta – oczywiście przed pokryciem ich bazą.
Wszelkie konstrukcje metalowe, które wystawione są na działanie czynników zewnętrznych, również możemy pokryć dwuskładnikową farbą. Dzięki temu osiągniemy wysoki stopień odporności na korozję, a lakier docelowy będzie trzymał się o wiele dłużej. Lakiery dwuskładnikowe, takie jak wspomniany epoksyd, są odporne na wilgoć, wodę, a także czynniki prowadzące do korozji elektrochemicznej (np. na bardzo zasolone środowisko). Farby nadają się zarówno do zabezpieczania przydomowych konstrukcji, takich jak balustrada balkonu czy ogrodzenie, jak również przemysłowych – choćby konstrukcja hali stalowej.