Jak bada się konstrukcje betonowe?

Branża budowlana
szerokie-ramy
Jak bada się konstrukcje betonowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Konstrukcje betonowe mogą mieć charakter budowli znajdujących się pod ziemią, częściowo w ziemi, na ziemi, a nawet nad nią. Wszystkie one niezależnie od ich przeznaczenia ulegają z biegiem czasu procesowi starzenia i niszczenia. Wpływ na to mogą mieć zarówno błędy, czy niedociągnięcia pojawiające się już na etapie budowy, jak i szereg czynników zewnętrznych, poczynając od tych atmosferycznych, na tych związanych ze strukturą całej budowli kończąc. Możliwość zbadania ich stanu jest więc kluczowa, aby podjąć odpowiednie działania naprawcze lub upewnić się, że zastosowany materiał spełnia początkowe założenia.

Rodzaje uszkodzeń

Te najczęściej spotykane to pęknięcia i rysy. Mogą mieć charakter zarówno podłużny, jak i poprzeczny, ale także złożony. Poza nim dość często spotyka się także różnego rodzaju wykruszenia oraz ubytki. W przypadku budowli o konstrukcji żelbetowej, jeśli została ona źle wykonana, może dochodzić także do odsłaniania części zbrojenia.

Badania nieniszczące

Polegają na sprawdzeniu danych parametrów betonu bez konieczności pobrania próbki, czyli  elementu budowli. Do pomiaru grubości, detekcji uszkodzeń, czy lokalizacji obiektów obcych, w tym rur, wykorzystuje się betonoskop ultradźwiękowy, którego dystrybucją zajmuje się między innymi firma Viateco. Właściwości materiału są tutaj mierzone dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych, które skanują element konstrukcji.

Do badania wytrzymałości betonu na ściskanie używa się natomiast młota Schmidta. Podczas eksperymentu mierzy się zmianę energii bijaka po tym, jak odskoczy od danej powierzchni. 

Badania niszczące

Te z kolei wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach, gdzie dostarcza się pobrany wcześniej materiał. Parametry, które można w ten sposób ocenić to między innymi wytrzymałość próbki na rozciąganie przy zrywaniu, nasiąkliwość, mrozoodporność. Sprawdza się także skład mieszanki betonowej, a nawet wykonuje badania biologiczne. Te ostatnie dotyczą przede wszystkim tych konstrukcji, które mają kontakt z czynnikami, które mogą powodować powstawanie pleśni, grzybów czy rozwój bakterii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Montaż ogrodzenia – przydatne części i urządzenia
Montaż ogrodzenia – przydatne części i urządzenia
Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdej posesji. Dzięki niemu na nie dostaną się na nią żadne osoby z zewnątrz. Będziemy […]
Polecamy