Zabawki dla najmłodszych – na co zwrócić uwagę?

Wybierając zabawki dla maleńkiego dziecka łatwo dać ponieść się fantazji. W końcu dziecko samo jeszcze nie wybiera a w nas budzi się duch zakupoholika i najchętniej wzięlibyśmy wszystko. Jednak nie każda zabawka jest odpowiednia dla najmłodszych. Dziś powiemy na co należy zwrócić uwagę wybierając zabawkę dla noworodków i niemowląt.

W przypadku dzieci szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Maleństwa wszystko biorą do buzi i nie należy ryzykować że dostaną się tam jakiekolwiek toksyny czy brud. Dlatego zabawka musi być wykonana z odpowiedniego materiału, co można sprawdzić szukając oznaczeń i certyfikatów na pudełku. Dodatkowo materiał z którego została stworzona powinien być prosty w czyszczeniu a forma zabawki nie powinna pozostawiać trudno dostępnych miejsc w których może zbierać się brud czy kurzu. Zabawka nie może zawierać małych elementów, które dziecko może połknąć ani takich, które mogą się od zabawki odczepić. Nie powinna mieć także wstążek czy tasiemek, które mogą zaplątać się chociażby wokół dziecięcej szyi.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kolor i formę. Maluchy w pierwszej kolejności zaczynają odróżniać kolor czerwony i to on wzbudzi ich spore zainteresowanie. Jeżeli zaś wybieramy zabawkę do spania, np. pluszaka, wtedy zdecydujmy się na uspokajające, pastelowe kolory. Forma zabawki najlepiej jeśli będzie nieskomplikowanej formie. Nadmiar bodźców nie zainteresuje maleńkiego dziecka i zabawka prawdopodobnie wyląduje w koszu. Dobrze jeśli zabawka wspiera rozwój dziecka, tak jak np. mata edukacyjna.

Jak widać, mimo kilku ograniczeń, wciąż pozostaje wam ogromny wachlarz możliwości. Z naszymi radami z całą pewnością wybierzecie idealną zabawkę!

Dodaj komentarz

2 × 1 =