Ekogroszek czy pellet – który opał wybrać?

Do najpopularniejszych rodzajów opałów od dłuższego czasu należą pellet oraz ekogroszek. Każdy z nich posiada podobne plusy i minusy, toteż nie zawsze wybór pomiędzy nimi należy do najłatwiejszych. Aby postawić na produkt dla naszego mieszkania optymalny, musimy dopasować go do systemu ogrzewania, który wybraliśmy. Czym jednak charakteryzują się oba wymienione opały?

Ekogroszek i pellet – charakterystyka oraz właściwości

Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego i dostępny jest w różnych rozmiarach (zazwyczaj od 5 mm do 25 mm). Aby opał ten jak najefektywniej ulegał spalaniu powinien cechować się wysoką kalorycznością. Z kolei pellet jest paliwem pozyskiwanym z biomasy (czyli różnorodnych produktów mogących ulec spalaniu: słomie, trocinach drewna, czy też i łuskach słonecznika. Granulki pelletu są mniejsze od ekogroszku i zamykają się w granicach od 6 do 8 mm.

Z racji na to, iż pellet należy do odnawialnych źródeł energii, bezsprzecznie wygrywa w rankingu na bardziej ekologiczny opał. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania ekogroszku jest niestety dużo wyższa. O jego rodzajach można dowiedzieć się na https://www.sambudrol.pl/pellet/lodzkie/.

Natomiast, jeśli chodzi o przechowywanie i składowanie paliwa, to dużo łatwiej poradzimy sobie z ekogroszkiem, który nie wymaga żadnych restrykcyjnych norm przechowywania. Najbardziej istotny wyróżnik, czyli cena, w przeciągu ostatnich lat przestał być sprzymierzeńcem opału produkowanego z węgla kamiennego. Obecnie w większości popularnych skupów w Radomiu czy innych miastach stawiających na handel opałem, natrafimy na podobne ceny ekogroszku i pelletu. Dla niezdecydowanych polecany jest zakup pieca, który pozwoli na zamienne spalanie tych dwóch paliw.

Dodaj komentarz

pięć + 6 =