Gadżety, które ułatwią życie osobom niedowidzącym

Narząd wzroku jest niezwykle ważny dla każdego z nas – to dzięki niemu możemy widzieć wszystko to, co nas otacza. Czasami jednak, na skutek pewnych zdarzeń losowych lub chorób, nasze widzenie staje się coraz słabsze. Codzienne funkcjonowanie i wykonywanie wszelkich czynności staje się wówczas trudnym zadaniem. Istnieją jednak gadżety, które mogą znacznie ułatwić życie osobom niedowidzącym – zobaczmy, jakie.

Jak ułatwić życie osobom z dysfunkcjami wzroku?

Jednym ze sprzętów, które powstały z myślą o osobach z dysfunkcjami narządu wzroku, są bez wątpienia urządzenia lektorskie. Działanie ich polega na odczytywaniu na głos drukowanego tekstu. Umożliwiają one wykonywanie wiele czynności, takich jak czytanie książek czy korzystanie z komputera i Internetu. Znajdziemy także zegarek mówiący przeznaczony dla osób niewidomych i niedowidzących. Dostępne są one w różnych modelach i wariantach, wszystkie pełnią jednak tę samą funkcję – informują, która jest godzina.

Jednym z nowoczesnych gadżetów jest laska z wbudowanym GPS-em. Wyposażona jest w czujniki, które skanują przestrzeń i analizują ją pod kątem potencjalnych zagrożeń. Jest to zatem świetny pomysł na samodzielne przemieszczanie się osób, mających problem z widzeniem z różnych odległości. Gadżetem wartym polecenia jest także lupa elektroniczna, którą znaleźć możemy m.in. na stronie http://sklep.altix.pl/pl/lupy-elektroniczne. Pozwala ona na dokładne przyjrzenie się pewnym elementom, nawet tym najmniejszym. Obraz, który przedstawia, jest ostry i nie posiada żadnych zniekształceń. Może przydać się podczas czytania książek, ulotek czy chociażby w trakcie sprawdzania rozkładu autobusów.

Dodaj komentarz