Jak wybrać dywan dla alergików?

Dywan dla alergika — na co zwrócić szczególną uwagę?

Alergia potrafi uprzykrzyć życie. Wielu alergików decyduje się na rezygnację z dywanów i ograniczenie potencjalnego zagrożenia. Alergię trzeba mieć na uwadze nawet przy urządzaniu mieszkania, ale wcale nie trzeba rezygnować z normalnego życia. Miłośnicy miękkiego pokrycia podłogi i uczucia ciepła pod stopami muszą przemyśleć jakiego rodzaju dywan wybrać.

Jakie włókna?

Choć dywany wykonane z włókien naturalnych zazwyczaj są lepszej jakości, dla alergików lepszym wyborem będzie dywan wykonany z tworzyw sztucznych (syntetyczne), np. z przędzy polipropylenowej lub dywan z naturalnym włosiem pokrytym specjalną powłoką, która zapobiega osiadaniu kurzu. Dywany syntetyczne absorbują zanieczyszczenia w inny sposób, utrudniając wnikanie kurzu i rozmnażanie roztoczy. Są antyelektrostatyczne, mówiąc potocznie: nie lubią się z kurzem i go odpychają. Ponadto nie chłoną wilgoci i nie sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Należy unikać dywanów, które w składzie włókna mają białko lub celulozę — oba te składniki stanowią pożywkę i dobre środowisko życia dla roztoczy.

Czyszczenie dywanu.

Jednym z najważniejszych aspektów wyboru dywanu jest łatwość późniejszego utrzymania go w czystości. Dywany z długim włosiem są trudniejsze do dokładnego wyczyszczenia i choć dywany typu shaggy dają niepowtarzalne uczucie miękkości, alergicy muszą wziąć pod uwagę dywany z krótkim włosiem (runo krótsze niż 12 mm) lub tkane na płasko. Niezależnie od tego, na jaki dywan padnie decyzja, należy go regularnie odkurzać i prać przynajmniej kilka razy w ciągu roku.

Dodaj komentarz

dziesięć + dwa =