W czasie jesieni i zimy centralne ogrzewanie intensywnie pracuje, aby zapewnić komfort wszystkim domownikom. Zdarza się jednak, że mimo tego w mieszkaniu nie jest wystarczająco ciepło. Przyczyn może być kilka, od nieszczelnych drzwi i okien, po źle usytuowane i zabrudzone kaloryfery. Utrata ogrzanego powietrza wiąże się z wyższymi kosztami za tę energię, a także z chłodem wewnątrz pomieszczeń. Jak temu zaradzić?
Powietrze w domu jest ocieplane poprzez grzejniki, więc gdy w domu robi się chłodno, warto sprawdzić te urządzenia. Często przyczyną jest umiejscowienie kaloryfera na ścianie pod parapetem. Duża część ciepła nie jest wówczas dostarczana do wnętrza domu, a do ściany i elewacji. W takiej sytuacji mieszkanie nie jest w pełni dogrzane, a reszta energii zostaje całkowicie zmarnowana. Rozwiązaniem tego problemu może być umieszczenie folii aluminiowej między ścianą, a kaloryferem. Ciepło zostaje wówczas odbite i trafia do pomieszczenia. Przyczyną chłodu w mieszkaniu może być także nieszczelne okno. Przez tę niewielką usterkę można tracić ogromne ilości ciepła. Zastosowanie masy akrylowej pozwoli zatrzymać energię w pomieszczeniu.
Pomóc może również stosowanie zasłon i rolet okiennych. W czasie zimy warto wykonywać kilka razy w ciągu doby krótkie, ale intensywne wietrzenia pomieszczeń. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie energii jest obniżanie temperatury w nocy lub podczas nieobecności w domu. Można to robić samodzielnie lub skorzystać z automatycznego oprogramowania. Stosując wszystkie te metody można zatrzymać większe ilości ciepła w swoim mieszkaniu.