Jaki rodzaj wędek powinno się używać do spinningu

Wędkarstwo to główne hobby bardzo wielu Polaków. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych przez nich metod jest spinning, polegający na naprzemiennym zarzucaniu sztucznej przynęty, a następnie jej ściąganiu za pomocą kołowrotka. W ten sposób łowi się przede wszystkim ryby drapieżne, takie jak szczupaki, okonie czy sandacze. Niezwykle istotną rolę w tym procesie odgrywa wędka, którą warto zakupić w profesjonalnym sklepie wędkarskim np. https://www.fishingstore.pl/. Powinna być wytrzymała i idealnie dopasowana do ciężaru wyrzutu.

Odpowiednia waga i długość to podstawa

Do łowienia ryb metodą spinningową nadaje się wędka, która zapewnia użytkownikowi optymalną swobodę ruchów i pozwala na energiczne zarzucanie przynęty na całkiem sporą odległość. Z tego względu absolutnie nie może być zbyt ciężka (lekkie tworzywo sztuczne, np. włókno węglowe), ale jednocześnie musi wykazywać się dużą odpornością na uszkodzenia. Znaczenie ma również jej długość, ponieważ ma ona decydujący wpływ na komfort eksploatacji oraz ciężar wyrzutu. Zaleca się wybieranie modeli w przedziale od 180 do maksymalnie 320 cm.

W kategorii wędek spinningowych wyróżniamy kilka rodzajów dostosowanych do gatunku łowionych ryb. Jest to spinning ultralekki (0,5,-3 kg), lekki (od 3 do około 10 kg), średni (10-30 kg), a także ciężki (od 30 do 60 kg). Ten ostatni jest idealny w sytuacji, gdy celujmy głównie w duże ryby, czyli m.in. szczupaki oraz sumy, natomiast ten pierwszy – gdy polujemy na niewielkie okonie lub pstrągi. Dodajmy, że maksymalny zalecany ciężar wyrzutu nie powinien przekraczać 60g.

Dodaj komentarz

osiemnaście + dwadzieścia =