Jakie są przyczyny wad wzroku? Poznaj najpopularniejsze

Medycyna
szerokie-ramy
Jakie są przyczyny wad wzroku? Poznaj najpopularniejsze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele przyczyn powstawania wad wzroku. Niektóre z najczęstszych to:

  • starzenie się,
  • złe odżywianie,
  • choroby oczu (np. jaskra),
  • wypadki.

Niezależnie od przyczyn wady wzroku, jest możliwe leczenie. Do tego celu wykorzystuje się soczewki kontaktowe, szkła korekcyjne, okulary i chirurgię laserową. Metoda leczenia zostanie ustalona w zależności od przyczyny powstawania wad wzroku. Najczęstszym sposobem leczenia są soczewki korekcyjne, które stosuje się w celu poprawy widzenia i umożliwienia wykonywania codziennych czynności. Soczewki korekcyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym ze szkła lub polimerów plastikowych.

Budowa oka

Soczewka jest przezroczystą strukturą, która skupia światło na siatkówce, która znajduje się w tylnej części oka. Jest ona zbudowana z białek i tłuszczów i ma grubość około 125 mikronów (1/10 milimetra). Rogówka, kolejna przezroczysta struktura przed soczewką, również pomaga skupić promienie świetlne.

Siatkówka zawiera dwa rodzaje fotoreceptorów: pręciki i czopki. Pręciki są odpowiedzialne za widzenie przy słabym oświetleniu, natomiast czopki pomagają nam widzieć kolory i drobne szczegóły. W każdym oku znajduje się 120 milionów czopków, podczas gdy pręcików jest tylko 6 milionów. Ponieważ pręcików jest tak mało w porównaniu z czopkami, widzimy tylko czarno-białe obrazy, gdy nie ma wystarczającej ilości światła.

Rogówka i soczewka współpracują ze sobą, aby skupić światło na siatkówce, dzięki czemu widzimy wyraźnie na wszystkie odległości (tzw. akomodacja). Akomodacja pozwala nam widzieć wyraźnie zarówno z bliska (zdolność akomodacyjna), jak i z daleka (niedomoga akomodacyjna).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak mieć zdrową wodę w mieszkaniu?
Jak mieć zdrową wodę w mieszkaniu?
Woda pełni istotną funkcję w życiu człowieka – jest wykorzystywana zarówno w celach spożywczych, jak i toaletowo-higienicznych. Zazwyczaj jest ona […]
Polecamy