Leczenie paliatywne – na czym polega i kiedy je wdrażamy?

Medycyna
szerokie-ramy
Leczenie paliatywne – na czym polega i kiedy je wdrażamy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie paliatywne to specyficzny rodzaj opieki medycznej, który skupia się na poprawie jakości życia u pacjentów z zaawansowanymi stadiami chorób i dolegliwości, które zagrażają ich życiu.

Każdy potrzebuje spokoju

Stosuje się je obok terapii leczniczych, takich jak chemioterapia i radioterapia, gdy te nie są już skuteczne. Niestety, w niektórych przypadkach pomoc medyczna https://fho.org.pl/poradnia-medycyny-paliatywnej/ nie jest w stanie dokonać czegokolwiek więcej i ostatecznie dochodzimy do wniosku, że najlepszym co możemy zrobić dla pacjenta, to pozwolić mu pożyć w spokoju przez łagodzenie bólu.

Leczenie paliatywne obejmuje niwelowanie bólu, zwalczanie nudności i wymiotów, zwiększenie apetytu, walkę z pogłębianiem się, często towarzyszących stanów depresyjnych oraz lękowych, zapewnienie wsparcia emocjonalnego ze strony członków rodziny i przyjaciół oraz złagodzenie duszności.

Kiedy stosuje się leczenie paliatywne

Zasadniczo przeznaczone jest w głównej mierze dla pacjentów o zaawansowanym wieku, wśród których przystąpienie do zabiegów, lub stosowanie inwazyjnych terapii, mogłoby doprowadzić do jeszcze silniejszego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet do utraty życia.

Leczeniu paliatywnemu poddawani są oczywiście pacjenci w każdym wieku, którzy dotknięci zostali chorobami, które uznawane są za nieuleczalne. Nie ma ich zbyt wielu, jednakże życie bywa zwyczajnie nieprzewidywalne.

Stosujemy je również:

  • gdy leczenie jest całkowicie nieskuteczne,
  • gdy mamy do czynienia z przerzutami nowotworów zwiększającymi ryzyko nagłej utraty życia,
  • gdy dalsze realizowanie chemioterapii staje się udręką dla chorego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zwiększyć efektywność swojej pracy?
Jak zwiększyć efektywność swojej pracy?
W każdej pracy zawodowej wykonywanie obowiązków z należytą starannością, poprawnością oraz w stosownym czasie należy do podstaw. To one przekładają […]
Polecamy