Eksperymenty chemiczne – Jak robić to bezpiecznie?

Medycyna
szerokie-ramy
Eksperymenty chemiczne – Jak robić to bezpiecznie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Eksperymenty mogą być przeprowadzane w różnych miejscach – szkołach, placówkach badawczych, laboratoriach lub nawet w domu. Eksperymenty służą do przetestowania i udowodnienia bądź obalenia hipotezy. Wykonuje się je w celu znalezienia odpowiedzi na pytania, rozwiązania problemów lub opracowania nowych produktów. Eksperymenty laboratoryjne mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli zostaną przeprowadzone niewłaściwie. W wielu przypadkach wyniki eksperymentu mogą być nieprzewidywalne, a nawet wybuchowe!

Trzymaj wszystkie substancje w bezpiecznym miejscu

Odczynniki laboratoryjne powinny być szczelnie zamknięte w specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach i oznaczone, aby każdy wiedział, co dokładnie znajduje się w pojemniku. Powinny być także trzymane z dala od źródeł ciepła, promieni słonecznych, dzieci i zwierząt.

Noś odzież ochronną

Odzież ochronna pomoże uniknąć kontaktu z chemikaliami na twojej skórze. Jeśli masz substancję chemiczną na skórze, natychmiast zmyj ją wodą z mydłem. Odzież ochronna obejmuje płaszcze laboratoryjne, gumowe rękawice i okulary ochronne.

Trzymaj się wytycznych eksperymentu

Nie przekraczaj ilości substancji chemicznych lub czasu, które są wymienione w eksperymencie. Jeśli nie jesteś pewien, czy dodać więcej składników, skonsultuj się z nauczycielem lub partnerem laboratoryjnym przed przystąpieniem do pracy. Używaj również właściwego sprzętu. Sprzęt w laboratorium powinien być przeznaczony do bezpiecznego obchodzenia się z chemikaliami. Na przykład, jeśli używasz łatwopalnych cieczy lub gazów, do ich przechowywania używaj butli z gazem zamiast szklanych butelek.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie atrakcje dla aktywnych znajdziesz w okolicy Szczawnicy?
Jakie atrakcje dla aktywnych znajdziesz w okolicy Szczawnicy?
Szczawnica to jedna z chętniej wybieranych przez turystów lokacji. Miasto to położone jest na pograniczu Beskidów Zachodnich oraz Pienin, co […]
Polecamy