Środki higieniczne dla kobiet w połogu

Higiena intymna w okresie połogu to priorytet każdej kobiety. Ciąża i poród stanowią spory wysiłek dla organizmu, krocze po urodzeniu dziecka jest obolałe, z pochwy mogą wydzielać się pozostałości połogowe. Jak zatem zadbać o higienę intymną, by zapewnić sobie zdrowie i komfort w codziennych sytuacjach?

Powrót do normalności

Zasadniczo połóg trwa około sześciu tygodni – tyle właśnie czasu potrzebuje organizm kobiety, aby wrócić do normalnego funkcjonowania. Ważną kwestią jest wówczas prawidłowa higiena okolic intymnych. Do codziennych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych należy używać łagodnych preparatów do higieny intymnej lub szarego mydła, które nie powoduje podrażnień i uczuleń.

Kolejną kwestią są pojawiające się „odchody połogowe”, czyli krwawienia z dróg rodnych, które w pierwszych dniach mogą przypominać obfite miesiączki. Dla kobiety oznacza to konieczność stosowanie odpowiednich środków higienicznych – optymalnym rozwiązaniem są chłonne podpaski lub pieluchomajtki dla dorosłych. Krwawienie ustępuje najczęściej po około 4-6 tygodniach, w międzyczasie zmienia się jego intensywność, jak również kolor wydzieliny. Bardzo ważna jest regularna wymiana podkładów i podpasek – pozwoli to uniknąć przedostaniu się do organizmu niebezpiecznych bakterii.

W czasie połogu należy także systematycznie podmywać się pod letnią, bieżącą wodą. Równie ważne jest częste mycie rąk, najlepiej z użyciem mydła o właściwościach antybakteryjnych. Warto także zaopatrzyć się w lekką, bawełnianą bieliznę, która pozwoli skórze oddychać i nie będzie uciskać ani uwierać.

Dodaj komentarz

dwanaście − 7 =