Czym zajmuje się laboratorium diagnostyki weterynaryjnej?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie mogą chorować. Podstawowym sposobem umożliwiającym wykrycie choroby są oględziny przeprowadzane przez weterynarza. Kiedy ta metoda zawodzi, konieczne jest wykonanie szeregu testów i badań. Świadczeniem tego rodzaju usług zajmuje się laboratorium diagnostyki weterynaryjnej.

Badanie krwi zwierząt

Podstawowym materiałem pobieranym do badań jest krew zwierzęcia. Na podstawie pobranej próbki możliwe jest wykonanie morfologii krwi, sprawdzenie poziomu glukozy i hormonów, a także wykonanie oznaczeń wątrobowych, czy nerkowych. Dzięki uzyskanym wynikom weterynarzowi łatwiej zdiagnozować pacjenta i wdrożyć skuteczne leczenie. W profesjonalnych laboratoriach diagnostyki weterynaryjnej wykonuje się także specjalistyczne badania molekularne krwi. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie https://www.argenta.com.pl/Diagnostyka-weterynaryjna

Wykrywanie drobnoustrojów chorobotwórczych

W laboratoriach przeprowadza się także badania mikrobiologiczne. Polegają one na pobraniu od zwierzęcia materiału klinicznego w celu wykrycia drobnoustrojów chorobotwórczych. Diagnosta wykonuje posiew, a po upływie określonego czasu analizuje, co udało mu się wyhodować. Po zidentyfikowaniu drobnoustroju sprawdza się jego wrażliwość na leki. Na podstawie uzyskanych informacji weterynarz dowiaduje się, z jakim rodzajem infekcji ma do czynienia, i które antybiotyki okażą się skuteczne w leczeniu. W profesjonalnym laboratorium wykonuje się również badania biochemiczne oraz testy immunologiczne.

Dodaj komentarz