Depresja – Czy wiesz, jak się objawia?

Depresja jest powszechną i poważną chorobą medyczną, która negatywnie wpływa na to, jak się czujesz, jak myślisz i jak działasz. Depresja to nie to samo co bycie nieszczęśliwym. Może ona wpływać na zdolność do cieszenia się życiem i może powodować uczucie beznadziejności, smutku lub niepokoju. Depresja jest chorobą medyczną z prawdziwymi objawami, przyczynami i skutecznymi sposobami leczenia. Depresja nie jest czymś, z czego można po prostu wyjść. Ważne jest, aby rozpoznać objawy depresji i uzyskać pomoc dla siebie lub kogoś, na kim Ci zależy. Na stronie https://in-altum.com/oferta/psychoterapeuta/bielany/ jest oferta psychoterapii.

Symptomy depresji obejmują:

  • Przygnębiony nastrój przez większość dnia, prawie każdego dnia, na co wskazuje albo subiektywne zgłoszenie (np. czuje się smutny lub pusty), albo obserwacja dokonana przez innych (np. wydaje się płaczliwy). Uwaga: U dzieci i młodzieży może to być nastrój drażliwy.
  • Utrata zainteresowania lub przyjemności z większości czynności, w tym hobby i czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność, zwana anhedonią.
  • Znaczna utrata masy ciała, gdy nie stosuje się diety lub przyrost masy ciała – zmiana o ponad 5% masy ciała w ciągu miesiąca.
  • Bezsenność (trudności z zasypianiem) lub hipersomnia (trudności z utrzymaniem snu) prawie każdego dnia.
  • Pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe prawie każdego dnia (obserwowalne przez innych, a nie tylko subiektywne odczucie niepokoju lub spowolnienia).
  • Zmęczenie lub utrata energii prawie każdego dnia.
  • Poczucie bezwartościowości lub nadmierne poczucie winy (które może być urojone) prawie codziennie (nie tylko wyrzuty sumienia lub poczucie winy z powodu choroby).

Dodaj komentarz