Co jest sprawdzane podczas psychotestów dla kierowców?

Praca zawodowego kierowcy wymaga posiadania specyficznych cech oraz umiejętności, które codzienne obowiązki usprawnią oraz przede wszystkim spowodują, że będzie ona bezpieczniejsza i bardziej efektywna. Każdego dnia od kierowcy wymaga się, by potrafił prowadzić samochód skoncentrowany, jednocześnie obserwując bacznie drogę, a w razie potrzeby umiał podjąć decyzję natychmiastowo.

Niezbędna jest prawidłowa percepcja, która obejmuje różnorodne bodźce dopływające z zewnątrz. W tym celu oraz prawidłowej selekcji kandydatów na kierowców przeprowadzane są psychotesty samochodowe? Na czym polegają? I jakie cechy sprawdzają? O tym wszystkim poniżej.

To, czym dobry kierowca się wyróżnia

Badania kierowców rozpoczynają się od krótkiej informacji wstępnej, po czym następuje etap wypełniania testów papierowych. Przy ich pomocy bada się przede wszystkim osobowość kierowcy, w tym: stabilność emocjonalną, natężenie poszczególnych cech charakteryzujących daną osobowość, a także temperament. Po części papierowej następuje czas na badanie aparaturą specjalistyczną. W poszczególnych zadaniach oceniana jest umiejętność koncentracji badanego w zmieniających się warunkach oraz podatność na stres czy też działanie pod presją czasu.

Badanie sprawdza też spostrzegawczość oraz refleks, w tym czas reakcji, które są niezwykle istotne w warunkach ruchu drogowego. Inne badane zmienne to: widzenie po olśnieniu i widzenie zmierzchowe, sprawność manualna. Ogólnie ta część testowania ma za zadanie rozpoznać zdolności poznawcze oraz inteligencję.

Dodaj komentarz

trzy × 5 =