Jak zostać optykiem?

Medycyna
szerokie-ramy
Jak zostać optykiem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Optyk to specjalista zajmujący się tworzeniem okularów dla klientów, a także ich naprawą, konserwacją oraz udzielaniem porad w kwestii doboru właściwych oprawek. W jego salonie bez problemu kupimy również soczewki kontaktowe, płyny do ich czyszczenia oraz inne preparaty pielęgnacyjne. Warunkiem koniecznym do do wykonywania zawodu optyka jest ukończona policealna szkoła medyczna kształcąca w tym konkretnym kierunku. W dalszej części artykułu zostaną wymienione inne wymagania.

Długa droga do kariery 

W naszym kraju technikiem optykiem może zostać każda osoba, która skończyła stosowne technikum lub szkołę policealną i zdobyła tam wiedzę na temat budowy oka oraz jego anatomii, fizjologii i patologii wzroku, a także wszelkich technicznych aspektów związanych z tworzeniem szkieł i opraw. Nauka w takiej placówce trwa zazwyczaj dwa lata – absolwent otrzymuje dyplom uprawniający do pracy w zawodzie (z tytułem licencjata albo inżyniera). Dodatkowo wiele osób decyduje się na ukończenie specjalistycznego kursu zawodowego, który w znacznym stopniu poszerza wiedzę i umiejętności, zwłaszcza na płaszczyźnie czysto praktycznej. Dodajmy, że po trzech latach pracy w wybranym salonie istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu czeladniczego, natomiast po trzech następnych latach do tzw. egzaminu mistrzowskiego. Oba składają się z dwóch części – praktycznej oraz teoretycznej. Za najlepszych optyków są uznawane osoby ze sporym, przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem. Miesięczne wynagrodzenie optyka wynosi średnio od 2000 do 4000 zł, chyba że zdecyduje się on otworzyć własny salon – wówczas zarobki będą uzależnione od tego, jak dużą renomę zdobędzie wśród klientów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak opracować efektywny system płacowy?
Jak opracować efektywny system płacowy?
Podstawą funkcjonowania każdej firmy są zaangażowani i zmotywowani pracownicy. Za swoją pracę muszą otrzymywać wynagrodzenie, które powinno być właściwie dopasowane […]
Polecamy