Na czym polega prawidłowe dbanie o mięsień sercowy?

Zdrowie człowieka zależy nie tylko od czynników genetycznych, środowiskowych oraz możliwości medycyny, ale także od jego stylu życia. W ostatnich latach jedną z głównych przyczyn śmierci Polaków są choroby serca, na które cierpi tysiące osób. Aby skutecznie zapobiec rozwojowi tego typu schorzeń, wystarczy przestrzegać konkretnych zaleceń specjalistów, choć nie jest to zadanie łatwe. Oprócz wykonywania regularnych badań, takich jak koronografia serca, test wysiłkowy czy EKG, trzeba bowiem koniecznie zadbać o właściwą dietę i aktywność ruchową.

Wskazówki dla osób pragnących długo cieszyć się życiem

Podstawą właściwego dbania o mięsień sercowy jest prawidłowa dieta, polegająca na jedzeniu określonych produktów — przede wszystkich bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, magnez, potas oraz wapń. Są to m.in. ryby, (np. łosoś i makrela), orzechy, migdały, kasza gryczana i jaglana, brązowy ryż, olej rzepakowy i lniany, kefir, jogurt naturalny, kiełki pszenicy i owsa, brokuł, soja, warzywa (m.in. pomidory, seler), płatki owsiane, a także pieczywo razowe.

Bardzo ważną zasadą jest regularne spożywanie posiłków, najlepiej 4 lub 5 w ciągu dnia — zawsze o konkretnych, stałych porach. W ten sposób ograniczamy ryzyko głodu i eliminujemy z diety puste kalorie. Powinniśmy również ograniczyć sól, która może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego, a także cukier, będący głównym sprawcą otyłości, miażdżycy i kłopotów z wątrobą.

Zaleca się natomiast picie dużych ilości wody (zwłaszcza mineralnej niegazowanej) i podejmowanie systematycznej aktywności ruchowej, ponieważ sport ma bardzo pozytywny wpływ na serce — wspomaga jego pracę oraz w znacznym stopniu poprawia ogólną kondycję. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się siłownia 36 minut, w której kontrolowana przez lekarzy aktywność ruchowa jest ściśle połączona z terapią kardiologiczną.

Dodaj komentarz

jedenaście + 2 =