Jestem uzależniony. Co mogę zrobić, aby wyjść z nałogu

Uzależnienie od alkoholu czy substancji psychoaktywnych to problem, z którym boryka się zarówno osoba uzależniona jak i jej rodzina oraz przyjaciele. Niestety wyjście z nałogu możliwe jest dopiero w sytuacji, kiedy wyżej wspomniany zda sobie sprawę z tego, że nie panuje nad swoim życiem i rzeczywiście nadużywa, któregokolwiek z uprzednio wymienionych specyfików. Zakładając jednak, że to nastąpiło i osoba uzależniona chce wyjść z nałogu, kolejnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie – co zrobić, aby wyjść z nałogu? Odpowiedzi na nie udzielimy właśnie w tym artykule. 

Sposoby leczenia osób uzależnionych 

Tak naprawdę to, jaki sposób leczenia zostanie przyjęty w konkretnym przypadku, zależy od stopnia zaawansowania problemu. Na przykład leczenie uzależnionych od alkoholu w województwie świętokrzyskim może odbywać się zarówno w ośrodku zamkniętym, jak i podczas indywidualnych spotkań z terapeutą czy uczestnictwa w grupach wsparcia. W sytuacji, kiedy problem jest naprawdę poważny i uzależniony stanowi zagrożenie zarówno dla siebie jak i otaczających go osób, z reguły wybierany jest wariant pierwszy. 

Rola rodziny podczas leczenia osoby uzależnionej 

Jedyne, co może zrobić rodzina osoby uzależnionej to udzielić jej wsparcia, ale tylko w sytuacji, kiedy chce ona podjąć leczenie. Wówczas osoby bliskie mogą pomóc w wyszukaniu miejsca, w którym uzależniony uzyska niezbędne wsparcie jak np. to http://przedwiosnie-terapie.pl/atrakcje. Jeżeli jednak tylko rodzina dostrzega występujący problem, a uzależniony stanowczo temu zaprzecza, wówczas należy pozostawić go samego sobie, aby doszedł do etapu, w którym sam zrozumie, że nadużywa wskazanej substancji.

Dodaj komentarz

cztery + 7 =