Jakimi sposobami można nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Life & Style
szerokie-ramy
Jakimi sposobami można nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy człowiek prędzej czy później uczy się jazdy na rowerze. Niektórzy uczą się już od najmłodszych lat, inni z kolei mają taką sposobność dopiero wtedy, kiedy są starsi. Najlepszym według mnie momentem na naukę jazdy na rowerze jest wiek przedszkolny. Rowery dla sześciolatków posiadają dodatkowe, boczne kółka, dzięki którym nauka na samym początku będzie łatwiejsza.

Sposoby nauki jazdy na rowerze

Każdy chyba się zgodzi, że najważniejsze jest doświadczenie. Dlatego pierwszym sposobem na naukę jest jeżdżenie na rowerze, ile się tylko da.

Najlepiej dodać do tego jakąś zabawę. Lepiej jest chyba nauczyć dziecko poprzez zabawę, niż cały czas na nie krzyczeć, że nie umie się nauczyć takiej prostej czynności. Kiedy dziecko będzie miało wyznaczony cel podczas takiej nauki poprzez rozrywkę, na pewno spróbuje ze wszystkich sił się nauczyć. 

Możemy też nagradzać dziecko za to, że na przykład przejechało dany kawałek drogi, który został mu wcześniej wyznaczony. Możliwości jest wiele. Od jakiejś drobnej rzeczy, na przykład ulubione słodycze dziecka czy lody, po chociażby jakąś niedrogą zabawkę. Należy tylko wspomnieć, że za dużo takich inwestycji może negatywnie wpłynąć nie tylko na nasz budżet, ale również na dziecko.

Kiedy mówimy o nauce jazdy na rowerze, od razu mamy w myślach kij w z tyłu owego pojazdu. Jednakże nie zawsze się to sprawdza. Niektóre dzieci mogą mieć problemy z równowagą po odczepieniu bocznych kółek. Dlatego czasami trzeba odczepić boczne kółka i nie używać kija, tylko samemu trzymać dziecko, żeby samo nie spadło. Na początku mocno, ale żeby go też w jakiś sposób nie zranić, później coraz delikatniej, aż w końcu całkowicie puścić. 

Przy nauce dziecka trzeba pamiętać o dobrym wyposażeniu, chociażby zwykłym kasku, żeby nic się mu w głowę nie stało. W trakcie procesu nauki mogą się też zdarzyć odarte kolana i łokcie, co stanie się na pewno. Warte zapamiętania jest też to, żeby w trakcie nauki asekurować dziecko, gdyby miało się wywrócić. Z czasem jednak będzie to niepotrzebne i dziecko będzie mogło spokojnie cieszyć się samodzielną jazdą na rowerze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki program nauczania obowiązuje w przedszkolu?
Jaki program nauczania obowiązuje w przedszkolu?
Każdy z rodziców, wybierając odpowiednią placówkę wychowawczą dla swojego dziecka, staje przed bardzo trudnym wyborem. Obecnie powstało bardzo dużo nowych […]
Polecamy