Muzykoterapia w edukacji przedszkolnej

Nie od dziś wiadomo, iż teksty piosenek łatwiej przyswajamy niż regułki, których musimy nauczyć się na pamięć. Muzyka działa na nas uspokajająco, łagodzi stres i strach. Niektórym dodatkowo pomaga w koncentracji podczas wykonywania jakiejś pracy.

Od śpiewania do liczenia

Pierwsze odnotowane zapisy, w których zauważono lecznicze właściwości muzyki, pochodzą sprzed około trzech tysięcy lat. Muzykoterapia jest to jedna z form terapii, w której wykorzystuje się muzykę lub jej elementy w celu przywracania zdrowia lub wspomagająca walkę z różnymi problemami o podłożu podłożu fizycznym, emocjonalnym lub umysłowym. Polecana jest zarówno dla dzieci mającymi problem z nauką, jak i zlęknionymi czy nadpobudliwymi. Pomaga dziecku rozładować emocje oraz w sposób prostszy przyswoić naukę, zazwyczaj w formie zabawy np. piosenek czy tańca. Pokazuje różne formy relaksacyjne podczas ćwiczeń z oddychania. Zdarza się również, że wykorzystywane są instrumenty muzyczne czy dodatkowe przedmioty, jak na przykład pacynki, z którymi dzieci mogą śpiewać piosenki.

Obecnie prowadzi nabór przedszkole Szczecin, w którym to właśnie specjaliści pracują z dziećmi we wcześniej wspomniany sposób. Zajęcia muzyczne stają się obecnie tak popularne, że czasem rodzicom aż trudno znaleźć wolne miejsce dla swojej pociechy w przedszkolu. Nic jednak dziwnego – muzykoterapia nie jest skierowana tylko do dzieci z problemami, lecz do każdego dziecka.

Podczas takich zajęć wspierany jest prawidłowy rozwój dziecka, muzykoterapia, prowadzona między innymi w https://specjalneprzedszkole.pl/, ma na celu nie tylko rozwijanie zdolności wokalnych i muzycznych, ale również uświadomienie dzieciom ich własnych uczuć. Kolejnym pozytywnym aspektem jest uwrażliwienie ich na dynamikę, a poprzez pokazywania ćwiczeń oddechowych, wpływ na odprężenie i relaksację zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Jest to jeden z nielicznych sposób, w ramach którego dzieci podczas świetnej zabawy ćwiczą nie tylko sferę psychiczną i fizyczną, ale też przyswajają wiedzę.

Dodaj komentarz

2 + piętnaście =