Odpowiedni dobór podłoża akwarystycznego jest nie tylko walorem estetycznym, ale także pozwala zachować odpowiednią kondycję roślin oraz ryb w akwarium. Właściwie dobrane podłoże zapewni roślinom odpowiedni wzrost, ochroni je przed chorobami, dostarczy odpowiednich substancji odżywczych zarówno roślinom, jak i zwierzętom akwariowym.
Każdy sklep zoologiczny posiada w swojej ofercie kilka gatunków podłoża. Bardzo drobny piasek nie jest korzystną opcją, gdyż skupia się on często w twardą skorupę, co hamuje rozwój korzeni rośliny, doprowadzając też do procesów gnilnych korzeni oraz utrudnia niektórym gatunkom ryb zagrzebywanie się w podłożu. Dla roślin o dużym systemie korzeniowym poleca się żwir o grubości większej niż 6 mm. Przy doborze podłoża ważne jest także, aby było ono odpowiednio dobrane do gatunku ryb i roślin pod względem zawartości związków chemicznych, mikro i makroelementów. Każde akwarium powinno mieć odpowiednio dobrane parametry wody. Optymalne PH wynosi 6.8-6.9. Dobry sklep akwarystyczny pomaga w doborze i wyposażeniu odpowiedniego zbiornika. Akwarium na wymiar musi bowiem odpowiadać danemu gatunkowi ryb, jaki chcemy zakupić i hodować.
Najgrubszą warstwę podłoża układamy w miejscu tylnej ściany, stopniowo zmniejszając grubość i kierując się ku przedniej szybie. W miejscu gdzie umieszczone są rośliny warstwa żwiru powinna być większa, aby zapobiec ich przemieszczaniu się. Posiadając ryby, które mają w swojej naturze zagrzebywanie się na dnie, musimy pamiętać o odpowiedniej ilości podłoża, które wystarczy im do prawidłowego funkcjonowania.
Zanim postanowimy o hodowli roślin w akwarium, należy wziąć pod uwagę gatunki ryb, jakie posiadamy. Nie należy łączyć rodzajów ryb pochodzących z różnych stron świata, gdyż często wymagają one innych parametrów i składników. Zaczynając hodowlę roślin, najlepiej skonsultować się z doświadczonym akwarystą, który doradzi, jakie gatunki są dobre dla laika i poleci od czego zacząć naszą przygodę. Najczęstszym błędem jest kupowanie roślin w hipermarketach lub z nieznanych źródeł, często takie rośliny mogą być zarażone chorobami, co zniechęci nas do dalszej pracy. Na początek można spróbować swoich sił w tanich i łatwych w utrzymaniu gatunkach, takich jak np. rogatek sztywny, nurzaniec śrubowy czy stroiczka kardynalska.