Oznaki źle działającej klimatyzacji w aucie

Sprawne funkcjonowanie klimatyzacji w samochodzie nie ma większego wpływu na stan techniczny pojazdu, ale i tak konieczne jest wykonywanie jej regularnych przeglądów. Wynika to z faktu, że zaniedbania dotyczące tego systemu mogą nas w dłuższej perspektywie czasowej sporo kosztować. Na uwagę zasługuje zwłaszcza serwis klimatyzacji w Warszawie, gdyż tamtejsze warsztaty słyną z wysokiej jakości usług. W niniejszym artykule zostaną opisane najczęstsze objawy awarii omawianego układu. 

Słabe chłodzenie to tylko jeden z możliwych objawów

Powszechną przyczyną znacznego spadku wydajności klimatyzacji jest przede wszystkim niedobór tzw. czynnika chłodzącego. Z upływem czasu wyparowuje on bowiem z układu, dlatego też wymaga systematycznego uzupełniania. W przeciwnym razie musimy się liczyć z ryzykiem zatarcia sprężarki i znacznymi kosztami jej naprawy albo wymiany. Głównym objawem niedostatecznej ilości wspomnianego czynnika jest słabe chłodzenie po włączeniu systemu. Może być ono również oznaką niesprawnego osuszacza (specjalnego filtra).

Kolejnym powszechnym sygnałem świadczącym o problemach z klimatyzacją są nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kanałów wentylacyjnych. Ich pojawienie się oznacza, że układ został zanieczyszczony na skutek zgromadzenia się szkodliwych pleśni oraz grzybów w parowniku. Pamiętajmy o tym, że konieczne jest wówczas usunięcie tych zabrudzeń, ponieważ są one przyczyną kiepskiego samopoczucia, a nawet alergii. Jeśli pragniemy, aby działała w pełni sprawnie nasza klimatyzacja Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy warsztat specjalizujący się w wykonywaniu jej dezynfekcji. Inne oznaki awarii klimatyzacji to m.in.:

– słaby podmuch z wentylatorów (świadczący o tym, że prawdopodobnie zapchany jest filtr kabinowy)

– zbyt hałaśliwa praca systemu 

– okresowe przerwy w funkcjonowaniu klimatyzacji (spowodowane zazwyczaj jej niedrożnością)

Dodaj komentarz

siedemnaście − trzy =