Urządzamy przedpokój

Ogród i dom
szerokie-ramy
Urządzamy przedpokój
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom przedpokój ma duże znaczenie dla każdego domu. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie komfortowego wejścia dla domowników. Z tego powodu istotna jest nie tylko jego wielkość, ale również umeblowanie. Im większy jest ten pokój, tym łatwiej przyjdzie nam jego urządzanie. Optymalny przedpokój zmieści w sobie miejsce na szafę, buty, parasole i wieszak. Powinniśmy być w stanie swobodnie zdejmować i zakładać okrycie wierzchnie. Warto również zadbać o miejsca, na których możemy postawić torby z zakupami. Pokój ten nie może być zbyt wąski, gdyż w tym miejscu witamy wszelkich gości. Całość musi również ładnie się prezentować, gdy stanowi swoistą wizytówkę naszego domu.

Podstawowe zasady urządzania przedpokoju

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki typ przedpokoju najbardziej nam odpowiada. Zazwyczaj nie będzie zajmował dużo miejsca, więc warto zastanowić się który model preferujemy — otwarty albo wydzielony. Ten pierwszy dobrze wpisuje się w nowoczesną tendencję otwierania i łączenia pomieszczeń. Taki przedpokój możemy połączyć z korytarzem, holem i salonem. Nie tylko będzie się lepiej prezentował, ale również skutecznie powiększy dostępna przestrzeń w małym mieszkaniu. Oczywiście musimy wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe, kolory oraz meble. Muszą dobrze komponować się z aranżacją reszty pomieszczeń. Istotnym elementem urządzania przedpokoju jest jego oświetlenie. Musi się w nim znajdować przynajmniej jedno okno elewacyjne. Czasami nie jest to możliwe, szczególnie w przypadku mieszkania w bloku. Wtedy konieczne będą na przykład boczne naświetlenia. Jeszcze innym rozwiązaniem są przeszklone drzwi prowadzące do holu, które umożliwią wystarczający dopływ światła. Wszystko zależy od planu naszego domu.

Rozplanowanie przestrzeni jest tylko jednym z aspektów przygotowywania przedpokoju. Drugim jest dobranie funkcjonalnych mebli. Głównym elementem jest pojemna szafa, w której zmieścimy wszelkie płaszcze i kurtki. Zazwyczaj wybiera się model dwudrzwiowy lub nawet trzydrzwiowy. Wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca. Taka szafa powinna sięgać sufitu i składać się z licznych szuflad i półek. Pomieścimy na nich wszelkie szaliki, rękawiczki, czapki oraz kapelusze. Najwyższe półki przeznacza się na rzadziej używane przedmioty — sprzęt sportowy lub torby podróżne. W przedpokoju najlepiej sprawdzają się szafy przesuwne z uwagi na używany przez nie system otwierania. Szukając modelu do naszego domu, warto zajrzeć na stronę https://www.jurpol-meble.pl/szafy-przesuwne/. Można na niej znaleźć ciekawy asortyment takich mebli w rozsądnych cenach. Gdy już wyposażymy się w szafę do przedpokoju, nie wolno zapomnieć o odkrytym wieszaku. To na nim będziemy wieszać mokre płaszcze oraz okrycia naszych gości. Kolejnym istotnym elementem jest duże lustro, które powinno być zawieszone na drzwiach szafy. Zdolność odbijania wzroku pozwoli nam w łatwy sposób powiększyć nawet bardzo ciasny pokój.

Jakie jeszcze meble powinny znaleźć się w przedpokoju?

Gdy zastanawiamy się które meble przedpokój powinien posiadać, nie wolno zapomnieć o mniejszej szafce na buty. To właśnie ten element odzieży zawiera w sobie największy potencjał na stworzenie bałaganu. Aby tego uniknąć, musimy zdecydowanie wygospodarować miejsce, w którym możemy je ułożyć. Jaki konkretnie mebel do tego użyjemy, zależy od naszych preferencji. Jednym z popularnych pomysłów jest użycie pojemnej ławy z blatem na wierzchu, na którym możemy usiąść i wygodnie założyć lub zdjąć nasze obuwie. Oczywiście sprawdzi się to przede wszystkim w większych przedpokojach. Jeśli dysponujemy ograniczonym metrażem, warto kupić zwyczajne płaskie szafki, które nie zajmą dużo miejsca. Ewentualnie możemy wybrać większą komodę, w której znajdują się drążki, o które opieramy wszelkie buty. Kolejnym wartościowym dodatkiem będzie parasolnik, w którym możemy trzymać nasze mokre parasole, zanim w pełni wyschną. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w niewielką półeczkę, na której możemy przechowywać wszelkie klucze oraz korespondencję. Jeśli mamy dzieci, to można zakupić malutkie krzesełko, które ułatwi zdejmowanie i zakładanie im butów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć odpowiednie schronienie na samochody?
Jak stworzyć odpowiednie schronienie na samochody?
Nie każdy posiadacz samochodu ma ten luksus, że może go garażować. Większość z nas trzyma swoje auta pod gołym niebem. […]
Polecamy