Filament drewniany. Jak powstaje i jakie ma właściwości?

Technologia
szerokie-ramy
Filament drewniany. Jak powstaje i jakie ma właściwości?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniany filament do drukarki 3D to chętnie wykorzystywany materiał, który pozwala na stworzenie obiektów do złudzenia swoim wyglądem przypominających naturalne drewno. Jeśli zastanawia cię, jak dokładnie powstaje i jakie ma cechy ten rodzaj filamentu, zapraszamy do naszego artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy.

Z czystego drewna nie zrobimy filamentu

Filament to zawsze materiał termoplastyczny, który pod wpływem temperatury musi nabrać plastyczności, aby możliwe było warstwowe nakładanie go na stół drukarki 3D. Oczywiście naturalne drewno nie posiada właściwości termoplastycznych, dlatego też nie może być bezpośrednio wykorzystywane do stworzenia filamentu. Potrzebuje matrycy z tworzywa sztucznego.

Taką matrycą zazwyczaj jest PLA, do którego dodaje się drobinki drewna, tworząc w ten sposób materiał kompozytowy. Co ciekawe, nadal pozostaje to w pełni organiczny i biodegradowalny materiał, ponieważ zarówno drobinki drewna, jak i PLA odznaczają się tymi dwiema cechami. Dlatego też drewniane elementy można wykorzystywać w pełni bezpiecznie i ekologicznie.

Unikatowy w dotyku

Filamenty drewniane Spectrum Wood są wyjątkowe nie tylko ze względu na wygląd naturalnego drewna. Ich ogromną zaletą jest możliwość wyczuwania dłonią delikatnej, drewnianej faktury w obiektach drukowanych. Podczas samego procesu drukowania pachną również jak naturalne deski.

Oprócz struktury prawdziwego drewna, filamenty spectrum Wood odznaczają się też ciekawymi cechami dodatkowymi. Wśród nich należy wspomnieć o tym, że można je lakierować i poddawać obróbce mechanicznej podobnie jak naturalne drewno, co przekłada się na ich funkcjonalność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ułatwić sobie podawanie leku małemu dziecku?
Jak ułatwić sobie podawanie leku małemu dziecku?
Nie jest odkryciem, iż nawet pozornie niegroźna choroba stanowi znaczne obciążenie dla organizmu, powodując osłabienie oraz brak chęci do podejmowania […]
Polecamy