Rodzaje zaworów – od czego powinien zależeć ich wybór?

Hydraulika to jedna z ważniejszych instalacji w domach, jak również zakładach przemysłowych. Elementów, które wykorzystuje się do jej budowy, jest wiele. Jednym z nich są zawory. Dzięki nim możliwe jest takie kierowanie przepływem cieczy, aby cały układ działał poprawnie i nie był podatny na uszkodzenia. Na rynku dostępnych jest wiele typów zaworów. Różnią się nie tylko wyglądem i budową, ale także przeznaczeniem. Oto najpopularniejsze typy oraz ich zastosowanie.

Kulowe

Jednym z najczęściej stosowanych części w układach hydraulicznych są właśnie zawory kulowe do wody. Sprawdzają się jednak nie tylko w instalacjach wodnych, ale i centralnego ogrzewania. Za ich pomocą da się odciąć dopływ cieczy i gazów.

Grzybkowy

Ich cechą charakterystyczną jest prostota. To sprawia, że rzadko ulegają awarii. Chętnie wykorzystywane są w domach, w instalacjach do wody ciepłej oraz zimnej i nie tylko. Dzięki nim da się nie tylko odciąć dopływ płynu, ale też regulować natężeniem przepływu.

Zwrotne

Za ich przyczyną woda będzie płynąć tylko w jednym kierunku. To powoduje, że nie może się ona cofnąć, na przykład do pompy. W tej grupie wyróżnia się kilka dodatkowych podtypów, różniących się nieco zastosowaniem.

Który zawór najlepszy?

Decydując się na zakup zaworu, przede wszystkim kierować trzeba się jego zastosowaniem. Drugim kryterium powinna być natomiast jakość. Surowce najlepszego gatunku użyte do ich produkcji, będą gwarancją długoletniego funkcjonowania.

Dodaj komentarz