Wybór butów na wyprawę w góry

Wyprawa w góry musi być przemyślaną przez nas decyzją pod każdym względem. Jednym z podstawowych punktów na naszej liście, powinien być wybór odpowiednich butów. Trzeba wziąć pod uwagę również to, iż buty górskie należą do jednych z najdroższych rzeczy w komponowaniu naszego ekwipunku. Nie mogą być one za ciepłe, za zimne, ani co najważniejsze uciskać nasze stopy. W zależności od tego jaką formę górskiej wspinaczki uprawiamy, musimy do tego dostosować odpowiedni sprzęt – toteż, zastanówmy się czy interesują nas amatorskie wyprawy, wymarsze tylko letnie lub zimowe, cało sezonowe, czy wędrować będziemy po górach niższych, wyższych?

  1.  Jeśli interesują nas wyłącznie letnie wyprawy po niezbyt wymagającym i zróżnicowanym terenie powinniśmy zainwestować w uniwersalne buty podejściowe, które charakteryzują się lekkością oraz odrobinę bardziej sztywną podeszwą od butów standardowych.
  2. Jeśli naszym konikiem jest sport i postanowiliśmy zacząć biegać po górach, to należy skierować wzrok na półkę z butami do biegania po górach. Powinny przede wszystkim charakteryzować się lekkością i dynamiką.
  3. Buty do trekkingu za kostkę, przeznaczone do bardziej wymagającego trekkingu – są to mocne buty o sztywnej podeszwie. Są to uniwersalne buty jednocześnie na lato, jak i zimę.
  4.  Buty wspinaczkowe w góry – przeznaczone na trudniejsze i bardziej skomplikowane trasy
  5. Buty górskie na zimę – szczególnie na tym rodzaju nie powinniśmy oszczędzać, powinny one przedstawiać się jak najlepszą funkcjonalnością oraz przyczepnością.

Artykuł napisany we współpracy z Woliniusz – internetowy sklep buty sportowe i turystyczne kupisz w nim od najlepszych producentów.

Dodaj komentarz

czternaście + dwanaście =