Wybór lamp do domu

Lampy, a zatem oświetlenie kierunkowe, należą do obecnie najmodniejszych sposobów doświetlania domu. Korzysta się z nich praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. O ile jednak lampom w salonie poświęca się sporo uwagi w różnego rodzaju poradnikach, to jednak te wybierane do kuchni czy łazienki traktowane są często po macoszemu. Architekci wnętrz przestrzegają jednak przed niedocenianiem oświetlenia punktowego w tych pomieszczeniach.

Jakie powinny być lampy do kuchni? Przede wszystkim należy je rozważnie rozmieścić, nie tylko nad kuchennym blatem, ale również wyspą, barkiem oraz stołem. O ile jednak w miejscu przygotowywania posiłków powinny być one wyposażone w żarówki dające jasne, dosyć ostre światło, to w części wypoczynkowej, na przykład w przy kuchennej jadalni, wskazane jest zastosowanie cieplejszych odcieni. Dzieje się tak przez wzgląd na silne oddziaływanie światła sztucznego na samopoczucie oraz pokłady energii człowieka. Jeżeli chodzi o same klosze, to z uwagi na specyficzne warunki panujące w kuchni, najbardziej wskazane są lampy wykonane z tworzyw sztucznych. Materiałów, które można łatwo doczyścić.

Łazienka tymczasem skorzysta przede wszystkim na kinkietach i nowoczesnych plafonach. Bez względu na stylistykę aranżacji takiego pomieszczenia, można także zastosować stojące lampy do łazienki. Współcześnie wybór takich produktów jest szeroki, więc bez trudu uda się znaleźć coś w sam raz do indywidualnych potrzeb inwestora. W łazience, podobnie jak w kuchni, opłaca się stawiać na światło w różnych kolorach.

Dodaj komentarz

cztery × 2 =