Czy zamiast firan warto wybrać rolety?

Zakładane w oknach firanki mają do spełnienia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze mają dekorować wnętrza, po drugie mają chronić domowników przed wścibskim wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz. Okazuje się, że te same funkcje mogą spełniać także rolety. W związku z tym należy zastanowić się, czy warto zamiast firan wybrać rolety.

Osoba decydująca się na zakup firanek musi się liczyć z tym, że gotowe produkty dostępne w sklepach są stosunkowo drogie. Cena końcowa będzie uzależniona również od rodzaju zastosowanego materiału, a także sposobu wykończenia. Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów zakupu jest zakup firan na metry. Dzięki temu można nie tylko nabyć tańszy produkt, ale dodatkowo dokładnie pasujący do wymiarów danego okna. Niestety, kupując firany na metry trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie znaleźć kogoś, kto będzie potrafił je obszyć i wykończyć. Wadą stosowania firanek jest także trudność w ich założeniu. Zdejmowanie i zakładanie firan wymaga siły i sprawności fizycznej. W związku z tym, że firany chętnie gromadzą kurz, zaleca się ich pranie przynajmniej raz w miesiącu. W przeciwnym wypadku szybko zblakną i staną się skupiskiem kurzu.

Wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup rolet. Na rynku znaleźć można wiele ich rodzajów. W sprzedaży są m.in. rolety rzymskie, austriackie, dzień-noc, plisowane, czy ekranowe. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu pełnią rolę dekoracyjną. Wszystkie rolety wyposażone są w proste mechanizmy, za pomocą których można regulować prześwit w oknach. Dodatkową zaletą rolet, której nie mają firanki jest to, że za ich pomocą można skutecznie ograniczać ilość wpuszczanego do wnętrza światła, co przydaje się szczególnie latem. Szczególnym produktem są rolety zewnętrzne, które nie tylko posiadają wszystkie wymienione wyżej zalety, ale dodatkowo również pomagają tłumić hałas i stanowią ochronę antywłamaniową.

Powyższe cechy sprawiają, że rolety coraz częściej wypierają tradycyjne firanki. Jeżeli komuś zależy na nowoczesności i podążaniu za obecnymi trendami warto by rozważył ich zakup. Jeśli jednak ktoś jest przywiązany do tradycji i nie lubi zmian, powinien pozostać przy firankach.

Dodaj komentarz

pięć − cztery =