Zdrowe alternatywy do palenia papierosów

Palenie papierosów to poważny nałóg, znacznie upośledzający działanie układu oddechowego i krążeniowego. Palenie tytoniu prowadzi do wielu chorób, które w dużej części kończą się śmiercią. Najnowsze badania ukazują, że na świecie z powodu palenia, umiera nawet 7 milionów osób każdego roku. Milion osób z tej grupy to palacze bierni, czyli, np. rodzina osoby palącej papierosy. Ze względu na wysoką szkodliwość dymu tytoniowego, należy szukać nieco zdrowszych alternatyw. Jakie opcje są dostępne na rynku? 

Alternatywy dla nałogowych palaczy

Najlepszym sposobem na poprawę zdrowia u nałogowego palacza, jest oczywiście rzucenie palenia. Bardzo często okazuje się jednak, że nałóg jest tak silny, że na to nie pozwala. W związku z tym, warto zainteresować się alternatywami dla tradycyjnych papierosów. Na szczęście na rynku znajdziemy ich wiele, ponieważ rządy wielu państw, kładą duży nacisk na ograniczenie palenia papierosów. Do najbardziej popularnych obecnie, możemy zaliczyć z pewnością e-papierosy i liquidy.

E-papierosy są nieco zdrowsze od palenia tradycyjnego, ponieważ nie dostarczają do organizmów tylu substancji trujących. Jest to duża zaleta, ponieważ to właśnie substancje smoliste, są wysoce rakotwórcze i prowadzą do wielu chorób. W przypadku e-papierosów do organizmu trafia jednak duża ilość nikotyny. Traktowanie ich jako przystanek do zaprzestania palenia, może się więc okazać całkowicie niemożliwe.

W 2020 roku, popularność zyskały również podgrzewacze tytoniu. W tym wypadku mamy do czynienia z technologią, która do złudzenia przypomina tradycyjne palenie, choć do procesu spalania nie dochodzi. Całość polega w tym przypadku, na podgrzaniu odpowiednio spreparowanego tytoniu. Palacz dostarcza więc do swojego organizmu nikotynę, która jednak pozbawiona jest substancji smolistych. Jest to kolejna, nieco zdrowsza alternatywa dla palenia tradycyjnego.

Bardzo ciekawą opcją są również vaporizery. W Polsce jest to rozwiązanie mało znane, ale zdecydowanie najzdrowsze wśród alternatyw dla tradycyjnego palenia papierosów. Vaporizer to urządzenie, przeznaczone do bezdymnej inhalacji. Zasada jego działania, oparta jest na odpowiednim podgrzewaniu ziół w taki sposób, aby uwolnione zostały z nich, substancje aktywne. Co bardzo istotne, podczas waporyzacji nie dochodzi do spalania. Dzięki temu nie wdychamy bardzo szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, naftaliny, czy benzenu. Na użytkowników vaporizerów czeka bardzo duży wybór ziół i aromatów. Takiej możliwości nie dają tradycyjne papierosy, które z reguły zawsze smakują tak samo. Urządzenia do waporyzacji są oczywiście przenośne i bardzo poręczne. Za przykład może posłużyć Vaporizer Mighty, którego rozmiary pozwalają na to, aby zawsze mieć go w zasięgu ręki.

Co wybrać?

Oczywiście najlepszym wyborem będzie całkowite rzucenie palenia. Wówczas mamy pewność, że nasz organizm będzie się stopniowo regenerował i ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego będzie znacznie mniejsze. Jeżeli jednak chęć sięgnięcia po papierosa nie daje za wygraną, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zakup Vaporizera. Ten sposób ,palenia, jest najmniej szkodliwy, ze wszystkich wymienionych wyżej.

Dodaj komentarz