Czym są biogazownie? Jak powstaje biogaz?

Biznes
szerokie-ramy
Czym są biogazownie? Jak powstaje biogaz?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Biogazownia jest instalacją służącą do produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, organicznych odpadów pochodzących z produkcji przemysłowej, odpadów z ubojów oraz biologicznego osadu ze ścieków. Są one najczęściej budowane przy dużych gospodarstwach rolnych. Powstały w nich biogaz może być wykorzystany jako paliwo dla generatorów prądu elektrycznego, źródło energii do ogrzewania wody użytkowej, a po jego oczyszczeniu można go stosować jako paliwo do napędów silnikowych.

Budowa biogazowni

Instalacja biogazowni składa się ze zbiornika wstępnego, układu dozowania, komory fermentacyjnej, zbiornika, w którym gromadzi się przefermentowany substrat, zbiornika biogazu oraz agregatu. Zbiornik wstępny jest miejscem, w którym gromadzona są płynne substraty. Za pomocą układu dozowania do zbiornika dostarczane są odpady w postaci stałej. W komorze fermentacyjnej, w której panują odpowiednie warunki beztlenowe zgromadzone substraty podgrzewane są do temperatury wynoszącej ok. 38-40 stopni Celsjusza i rozkładane za pomocą mikroorganizmów, które się w niej znajdują. Automatyczne mieszadła dokładnie mieszają powstałą masę. Proces fermentacji, który ma miejsce w fermentorze jest stale kontrolowany przez system zamontowanych czujników. Monitorują one poprawność całego procesu, zawartość kwasów organicznych oraz siarkowodoru. Komora ta wykonana jest ze stali szlachetnej, która odporna jest na niekorzystne działanie wysokiej temperatury oraz siarkowodoru. Powstały w biogazowni w ten sposób biogaz przechowywany jest na szczycie zbiornika. Zostaje on spalony elektrociepłowni blokowej w celu wytworzenia ciepła oraz prądu, który zostaje przesłany bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Natomiast przefermentowany substrat zostaje przepompowany do magazynu resztek skąd pobierany jest do innych celów. Najczęściej wykorzystuje się je jako wartościowy nawóz. Ofertę jednej z firm zajmujących się projektowaniem oraz wykonywaniem instalacji, w tym także biogazowni można znaleźć na stronie http://mysak.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomoc w leczeniu jakich schorzeń oferują ośrodki rehabilitacyjne?
Pomoc w leczeniu jakich schorzeń oferują ośrodki rehabilitacyjne?
Szpitale i oddziały o specjalności rehabilitacyjnej udzielają pomocy pacjentom dotkniętym schorzeniami narządu ruchu. Pracują w nich głównie specjaliści z zakresu […]
Polecamy