Zwierzęta, podobnie jak ludzie mogą chorować. Podstawowym sposobem umożliwiającym wykrycie choroby są oględziny przeprowadzane przez weterynarza. Kiedy ta metoda zawodzi, konieczne jest wykonanie szeregu testów i badań. Świadczeniem tego rodzaju usług zajmuje się laboratorium diagnostyki weterynaryjnej.
Podstawowym materiałem pobieranym do badań jest krew zwierzęcia. Na podstawie pobranej próbki możliwe jest wykonanie morfologii krwi, sprawdzenie poziomu glukozy i hormonów, a także wykonanie oznaczeń wątrobowych, czy nerkowych. Dzięki uzyskanym wynikom weterynarzowi łatwiej zdiagnozować pacjenta i wdrożyć skuteczne leczenie. W profesjonalnych laboratoriach diagnostyki weterynaryjnej wykonuje się także specjalistyczne badania molekularne krwi. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie https://www.argenta.com.pl/Diagnostyka-weterynaryjna.
W laboratoriach przeprowadza się także badania mikrobiologiczne. Polegają one na pobraniu od zwierzęcia materiału klinicznego w celu wykrycia drobnoustrojów chorobotwórczych. Diagnosta wykonuje posiew, a po upływie określonego czasu analizuje, co udało mu się wyhodować. Po zidentyfikowaniu drobnoustroju sprawdza się jego wrażliwość na leki. Na podstawie uzyskanych informacji weterynarz dowiaduje się, z jakim rodzajem infekcji ma do czynienia, i które antybiotyki okażą się skuteczne w leczeniu. W profesjonalnym laboratorium wykonuje się również badania biochemiczne oraz testy immunologiczne.