Jak nie dać się zaskoczyć przy kupnie nieruchomości?

Kupując dom bądź mieszkanie często jesteśmy tak przejęci całą sytuacją, że możemy nie zauważyć pewnych istotnych spraw. Na przykład tego, że na nieruchomości ustanowiona jest hipoteka przymusowa, albo jakieś ograniczenia bądź roszczenia stron trzecich. Na szczęście możemy bardzo łatwo sprawdzić jaki jest stan prawny nieruchomości, musimy tylko wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

Otwieramy księgę wieczystą

Każda nieruchomość w Polsce posiada tak zwaną księgę wieczystą. Jest to dokument sądowy, w którym spisane są wszystkie niezbędne informacje na temat każdego domu, mieszkania, a także działki. Księga posiada działy, a każdy z nich zawiera inne wpisy. Dział pierwszy informuje o adresie, położeniu, a także wielkości nieruchomości, ilości pomieszczeń i tym podobnych kwestiach. Nas jako kupujących najbardziej będzie jednak interesował dział drugi, zawierający spis właścicieli. Jeżeli jednym z nich będzie np. bank, oznacza to że nieruchomość jest objęta hipoteką. Dział trzeci to roszczenia i ograniczenia, gdzie znajdziemy wpisy będące świadectwem toczącej się procedury windykacyjnej. Natomiast czwarty dział to hipoteki dobrowolne i przymusowe.

Gdzie uzyskać dostęp do księgi?

Kupując dom czy mieszkanie zażądajmy od właściciela numeru księgi. Możemy też zdobyć go sami za niewielką opłatą przez Internet, znając jedynie adres. Następnie otwieramy przeglądarkę wieczystych ksiąg online i odczytujemy treść. Dokumenty te są publiczne, dlatego każdy znający numer ma do nich dostęp. W ten sposób z pewnością nie damy się zaskoczyć podczas kupowania domu, mieszkania bądź działki.

Dodaj komentarz