Współczesny przemysł znacznie różni się od tego, który był popularny jeszcze dwie dekady temu i wcześniej. Ludzi na bardzo wielu stanowiskach zaczynają wypierać zrobotyzowane maszyny, które wymagają jedynie stałego nadzoru. Dlatego też produkcja może odbywać się szybciej, bez utraty dokładności i precyzji wykonywanych elementów. Trudno liczyć na to, że jakakolwiek fabryka byłaby w stanie utrzymać konkurencyjność na rynku, jeżeli nie wprowadzono by tam nowoczesnych, zautomatyzowanych rozwiązań.
Oczywiście nie mamy na myśli robotów takich, jakie znane są z filmów sensacyjnych. Nie poruszają się one samodzielnie i nie przypominają budową człowieka. Zazwyczaj stosuje się tutaj urządzenia stacjonarne, które składają się na cały, połączony ze sobą ciąg produkcyjny. Dzięki temu całość może odbywać się całkowicie automatycznie – od stanowiska podawania surowców do produkcji, aż do miejsca gdzie można odebrać gotowy produkt lub półprodukt, człowiek nie musi wykonywać żadnych ingerencji.
Nie da się ukryć, że automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych nie jest już niczyim widzimisię, ale realną koniecznością. Jeżeli jakiekolwiek przedsiębiorstwo chce myśleć o rywalizacji ze swoją konkurencją jak równy z równym, musi poddać swoje linie produkcyjne automatyzacji. Roboty od dawna są już wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, farmaceutycznym, metalowym i tak dalej. Trudno wyobrazić sobie dziś zakład funkcjonujący tak jak jeszcze w latach 90. XX wieku lub wcześniej, gdzie duża część procesów pracownicy wykonywali ręcznie.