W ostatnich latach zapanowała moda na wystrój minimalistyczny, czyli jak najmniej dodatków, jak najwięcej miejsca oraz na nowoczesne meble drewniane. Jednak ostatnio powraca się do wystroju ze starszych epok, które swoją elegancją i klasą dodają uroku pomieszczeniom. W związku z tym pojawiają się projekty połączenia tych dwóch kwestii, czyli stary wystrój w nowoczesnym domu. Decydując się na stary wystrój, trzeba pamiętać, że nie można przeciążyć jego pierwotnego stanu zbyt wieloma nowoczesnymi dodatkami. Należy zachować umiar i równowagę.
Na początek warto zacząć od wyboru kolorów. Najlepszym wyjściem będą kolory klasyczne oraz zneutralizowane o stonowanej barwie, czyli wszelkie brązy, beże, delikatna zieleń czy wyblakła żółć. Jasne kolory będą ładnie kontrastować ze starymi meblami, których barwa zazwyczaj jest nieco intensywniejsza, a dodatkowo optycznie „powiększą” przestrzeń pomieszczenia.
Stare meble są często w kolorach drewna, z którego zostały zrobione. Charakteryzują się giętkością nóg lub na odwrót – są one proste i grube. Ulokowanie drewnianych mebli doda elegancji i powagi pomieszczeniu.
Obicie na starych meblach zazwyczaj jest wykonane w stonowanych kolorach o klasycznych wzorach, a same meble pokryte zostały atłasem czy aksamitem.W takim salonie nie może zabraknąć mebli wypoczynkowych. Szezlongi, czyli rodzaj kanap w kształcie wydłużonego fotela, który wykorzystuje się do odpoczynku, dzięki swoim eleganckim i delikatnym wykończeniom, doskonale wpasuje się w staroświecki styl. Do uzupełnienia kompletu dobrym rozwiązaniem będzie stolik kawowy oraz większych rozmiarów komoda.
Aby wystrój pomieszczenia nie przytłaczał, warto zadbać o dodatki. Na suficie można zamontować w kolorze mebli żyrandol ze świecami, których światło będzie przyjemnie ocieplało wizerunek wnętrza. Jeśli nie chcemy, aby ściany były puste, dobrym rozwiązaniem jest powieszenie obrazu w zdobionej ramie. Będzie to stanowiło niejakie centrum pokoju.