Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Jeżeli budujesz lub remontujesz dom stajesz przed wyborem na jaki typ ogrzewania zdecydować się w pomieszczeniach. Coraz częściej przy aranżacji wnętrz bierze się pod uwagę możliwość instalacji ogrzewania podłogowego. Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie w Twoim domu?

Najczęściej ten typ ogrzewania kładziony jest pod płytki, gdyż to na nich stając bosą stopą, odczuwamy największy dyskomfort. Czy oznacza to jednak, że wybierając inny typ podłogi musimy zrezygnować z tego rozwiązania? Odpowiednio przepuszczające ciepło panele nie wykluczają montażu podłogówki. Jedyne z czego musimy zrezygnować to gruby parkiet.

Brak grzejników daje nam większą dowolność w kwestii planowania wystroju we wnętrzu. Jednak decydując się na ten typ ogrzewania musimy przemyśleć rozstaw i rodzaj mebli. Nie powinny one dużą powierzchnią stykać się z podłogą. Jeśli decydujemy się na podłogówkę w sypialni, czy w salonie to szafy, łóżko czy sofa powinny być wsparte na nóżkach, by umożliwić swobodny przepływ ciepła. Wybierając podłogę podgrzewaną musimy również zrezygnować z dekoracji w postaci dywanu.

Jeśli chodzi o koszta związane z instalacją podłogówki to biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek przy montażu wychodzi ona drożej niż przy instalacji tradycyjnych grzejników, jednakże ogrzewanie podłogowe wiążę się z mniejszymi kosztami eksploatacji. Ponadto ten typ podłogi jest korzystniejszy dla naszego zdrowia. Nasze stopy, które najszybciej się wychładzają mają cały czas kontakt z ogrzewanym podłożem. Ciepło emitowane przez ogrzewanie podłogowe rozchodzi się równomiernie, przez co łatwiej utrzymać stałą temperaturę w całym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

20 + 10 =