Jak wykonać dezynfekcję narzędzi kosmetycznych?

Life & Style
szerokie-ramy
Jak wykonać dezynfekcję narzędzi kosmetycznych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kosmetolog jako promotor zdrowia

Zawód kosmetologa wymaga odpowiednich umiejętności oraz kompetencji. Aby wszelakiego rodzaju zabiegi mogły zostać wykonane na najwyższym poziomie, należy mieć na uwadze poprawnie przeprowadzone czynności związane z dezynfekcją oraz sterylizacją narzędzi. W salonach urody większość przyborów jest tylko i wyłącznie do jednorazowego użytku, tak jak przykładowo, papierowe pilniczki do skracania płytki paznokciowej oraz patyczki z drzewa bambusowego do odsunięcia skórek. Aczkolwiek można wyszczególnić także takie narzędzia.  Można tu wspomnieć o cążkach do skórek ze stali chirurgicznej. Jest to sprzęt do profesjonalnego użytku, które potencjalnie może mieć kontakt z krwią, w przypadku zbyt mocnego usunięcia niesfornej skórki. Takie przybory wykorzystywane w pracy, dlatego koniecznie muszą być odpowiednio przygotowane, aby zapobiegać przenoszeniu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Etapy prawidłowej dezynfekcji

Wszelkiego rodzaju narzędzia wielokrotnego użytku ze stali chirurgicznej muszą przejść poprzez dokładnie wykonaną dezynfekcję. Pilniczki,, radełka i wiele innych przyrządów kosmetologicznych, należy traktować jako potencjalne siedlisko bakterii. Osoba przeprowadzająca dezynfekcję sprzętów medycznych powinna znać jej ogólne zasady. Każde z osobna oprzyrządowanie kosmetyczne powinno być kolejno: dezynfekowane, myte, suszone i dezynfekowane ponownie. Tak samo wygląda to w przypadku cążek do paznokci. Dzięki odpowiedniej higienie zmniejsza się liczba drobnoustrojów chorobotwórczych w dezynfekowanym materiale. Jednocześnie nie należy mylić procesu dezynfekcji ze sterylizacją. Tylko ona jest w stanie zniszczyć także formy przetrwalnikowe wszelkich mikroorganizmów. Wówczas sprzęt zostaje wyjałowiony i staje się w pełni gotowy do ponownego użycia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Firmowy wyjazd na targi do innego miasta – czy warto wynająć busa?
Firmowy wyjazd na targi do innego miasta – czy warto wynająć busa?
Jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi określoną działalność w zakresie produkcji dóbr lub też świadczeniu usług? Wiadomą sprawą jest to, że w […]
Polecamy