W świecie postępującej automatyzacji, dostępności wszelkiego towaru i zaciętej konkurencji optymalizacja procesu produkcyjnego jest niezwykle ważna. Każde drobne odchylenia od ustalonych norm mogą skutkować powstaniem dodatkowych wydatków, które natomiast podniosą koszty operacyjne, więc i koszt finalny produktu. Zawyżona cena może natomiast skutecznie zniszczyć nasz potencjał konkurencyjny. Optymalizacja procesu produkcyjnego to nie tylko cięcia finansowe, ale także usprawnienie pracy, zmniejszenie awaryjności i zwiększenie bezpieczeństwa na hali.
Jeśli posiadamy już działającą linię produkcyjną, ulepszenie jej nie musi być równoznaczne z zatrudnieniem specjalistów, którzy przyjrzą się jej działaniu i przeprowadzą odpowiednie testy. Możemy pokusić się o, o wiele tańsze, zainstalowanie odpowiednich czujników i kamer, które będą zbierać informacje o procesie w trakcie produkcji. Odpowiednie oprogramowanie dla firm produkcyjnych pozwoli zintegrować je ze sobą, przetworzyć informacje i wyciągnąć stosowne wnioski. Odpowiednia ilość danych na temat procesu może zostać przeanalizowana pod kątem niedociągnięć, nieodpowiednich nastawień i elementów najbardziej wadliwych. Programy takie to także zautomatyzowana całodobowa kontrola nad produkcją.
Warto przyjrzeć się też stosowanym w naszym przedsiębiorstwie procedurom. Porównanie ich z rzeczywistością, zrobienie anonimowej ankiety lub wywiadu wśród pracowników da nam dobry ogląd na to, co wymaga poprawy. Opracowywanie procedur przez zarząd często nie konfrontuje ich z warunkami, w jakich działają pracownicy. Dla dobra własnej firmy nie brońmy więc swoich wyidealizowanych procedur, tylko przeprowadźmy szczegółowy audyt.