Złomowanie pojazdów to jeden ze sposobów na to, aby pozbyć się samochodu, którego naprawy przewyższają jego wartość. Kasacja musi jednak odbywać się według ściśle określonych zasad, ponieważ w przeciwnym przypadku może przysporzyć wielu problemów. Najważniejszym krokiem jest znalezienie stacji demontażu pojazdu, który posiada odpowiednie zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności wydane przez Marszałka Województwa. Ofertę takiej stacji można znaleźć np. na stronie https://cargryf.pl/zlomowanie/.
Złomowaniu muszą być poddane przede wszystkim pojazdy, w przypadku których stwierdzono całkowitą szkodę po wypadku drogowym, co regulują przepisy prawa. Poruszanie się niesprawnym samochodem może być bardzo niebezpieczne i stwarzać ogromne zagrożenie. Kasacji powinny zostać poddane także pojazdy, których sprzedaż jest niemożliwa ze względu na stopień ich wyeksploatowania.
Podczas wizyty w stacji demontażu konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego oraz dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu lub innego dokumentu potwierdzającego, że dane zawarte w dowodzie są prawdziwe. Po wypełnieniu stosownych dokumentów oraz pozostawieniu auta w wyznaczonym miejscu, zostanie nam wystawione zaświadczenie potwierdzające przyjęcie pojazdu do zezłomowania. Jest ono wydawane w trzech egzemplarzach, ponieważ jeden musi zostać dostarczony do wydziału komunikacji. Właściciel pojazdu musi w ciągu 30 dni złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kwota otrzymana za oddany samochód będzie zależna od jego wagi i stopnia uszkodzenia.