Człowiek długie wieki odżywiał się tym, co było dostępne w przyrodzie. Dopiero przez ostatnie kilkadziesiąt lat dostęp do produktów naturalnych, nieprzetworzonych stał się ograniczony. Jak temu przeciwdziałać? Owoce zawierają witaminy, minerały, cukry, błonnik, flawonoidy. Spożywanie ich powoduje wprowadzenie do organizmu tych właśnie składników. Co innego z żywnością produkowaną przemysłowo. Najłatwiej jest wytwarzać i dystrybuować pokarmy ze składników silnie przetworzonych, a już wprost idealne do produkcji są pokarmy oparte na składnikach syntetycznych. Z kolei im więcej wartości odżywczych ma np. sok, tym trudniej go wyprodukować.
Producent naturalnych soków tłoczonych wie, że w cząstkach owoców znajdują się wartościowe składniki. Wsypanie surowca do sokowirówki spowoduje wyciśnięcie soku, ale miąższ zostanie oddzielony. On właśnie zawiera niezbędny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego błonnik. Sok stykając się z powietrzem ulega utlenieniu i utracie części wartości odżywczych.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby soki tłoczone były wieloskładnikowe. Odpowiedni dobór komponentów i ich proporcji wpływa nie tylko na walory smakowe, ale również lecznicze. Jeżeli nie mamy wiedzy na temat zdrowotnego oddziaływania mieszanek owoców, najlepiej wybierać takie połączenia, które po zjedzeniu w stanie naturalnym nie spowodują problemów. Do taki zestawów należy np. sok tłoczony jabłko-truskawka.
Soki tłoczone mają tę zaletę, że produkowane są na bieżąco. Przed psuciem chroni je staranny dobór surowca i przechowywanie w chłodzie. Ich skład jest dzięki temu podobny jak świeżych owoców.